Opozícia chce spoločné rokovanie výborov o zamestnávaní
Opoziční poslanci chcú zvolať prvú spoločnú schôdzu výborov, ktorá by sa zaoberala problematikou zamestnávania. Návrh na zvolanie spoločného sociálneho, finančného a zdravotníckeho výboru dnes do parlamentu doručili Miroslav Beblavý, Jozef Mihál a Alan Suchánek.
Problémová byrokracia
Dôvodom je list Združenia podnikateľov Slovenska, v ktorom združenie upozorňuje na veľké problémy podnikateľov s byrokraciou pri prijímaní ľudí. V liste ZPS zdokumentovalo, že podnikateľ zaznamená obrovský nárast byrokracie, keď sa rozhodne prijať prvého zamestnanca.
"V tej chvíli sa na neho začne vzťahovať viac ako tisícka paragrafov, ktorých znenia odkazujú v takmer 900 odvolávkach približne na 600 ďalších predpisov a ich noviel. Podnikateľovi, ktorý pri zamestnávaní zanedbá niektorú zo svojich povinností, hrozí minimálne 20 rôznych pokút, ktorých úhrnná minimálna výška je bezmála 12.500 eur a úhrnná maximálna výška približne 1,4 milióna eur," uviedlo združenie v liste.
Poslanci sú preto presvedčení, že keby sa túto bariéru podarilo aspoň čiastočne zredukovať, mohlo by to mať dramaticky pozitívny vplyv na tvorbu pracovných miest. Z listu je podľa nich zrejmé, že kľúčové problémy v tejto oblasti sú v gescii troch ministerstiev a troch parlamentných výborov, a to sociálneho, finančného a zdravotníckeho.
Spolupráca je nevyhnutná
Poslanci sú zároveň v tejto súvislosti presvedčení, že problémy sú navzájom prepojené a prekrývajúce sa, takže individuálne a nekoordinované riešenia by mohli priniesť viac škody ako úžitku. Z tohto dôvodu navrhujú zákonodarcovia zvolať spoločné rokovanie týchto troch výborov, a to za prítomnosti relevantných ministrov, kde by došlo nielen k diskusii o podnete zástupcov podnikateľov, ale najmä k dohode na pláne riešenia uvedených problémov.
Beblavý, Mihál a Suchánek považujú za najlepšie riešenie prijatie jasného harmonogramu krokov smerujúcich k odbúravaniu bariér a vytvorenie spoločnej komisie pozostávajúcej zo zainteresovaných poslancov a odborníkov z praxe, ktorá by spolupracovala s príslušnými ministerstvami a zároveň zabezpečila spoločný postup koalície a opozície v tejto veci, čím by sa maximalizoval skutočný výsledok.
Za členstvo v komisii by sa podľa poslancov nemala poskytovať žiadna odmena. Ako ďalej uviedli, takýto postup by považovali aj za signál schopnosti spolupracovať na témach, ktoré nie sú predmetom ideologického súboja, a to naprieč poslaneckými klubmi.