Kauza sa otvorila pre verejnosť, Panama Papers si môže čítať každý
V rámci kauzy Panama Papers zverejnilo Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku databázu obsahujúcu 200.000 subjektov, ktoré využívajú daňové raje. Informovala o tom agentúra AP.
Databáza obsahuje mená i adresy
Databáza obsahuje základné obchodné údaje o 200.000 spoločnostiach, trustoch a nadáciách založených v 21 jurisdikciách vrátane Hongkongu či amerického štátu Nevada. V niektorých prípadoch sú v databáze uvedené aj mená skutočných majiteľov offshorových spoločností.
Informácie obsahujúce čísla bankových účtov, telefónne čísla či e-mailové adresy týchto osôb však boli zo zverejnenej databázy odstránené. Údaje unikli z Panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca, ktorá tvrdí, že išlo o útok hackerov.
Firma Mossack Fonseca minulý týždeň vyhlásila, že ICIJ zaslala list, v ktorom novinárov vyzýva, aby databázu nezverejňovali a "vzali do úvahy skutočnosť, že jej vznik je výsledkom krádeže dôverných informácií". ICIJ podľa vlastného vyjadrenia koná vo "verejnom záujme", a preto sa databázu rozhodlo zverejniť.
Predbehla aj aféru WikiLeaks
Kauza Panama Papers je považovaná za doteraz najväčší únik tajných informácií. Objemom dát - 11,5 miliónov dokumentov a 2,6 terabytov dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca - predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.
Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali začiatkom apríla prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku.