Obchod aj vojenské rošády. Asad vraj spolupracuje s Islamským štátom
Džihádistická organizácia Islamský štát dlhodobo spolupracuje s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Vyplýva to z dokumentov, ktoré získala britská spravodajská stanica SkyNews.
Pozoruhodná dohoda o Palmýre
Britská stanica oznámila, že dokumenty získala od skupiny prebehlíkov z IS, ktorí boli v minulosti považovaní za spoľahlivý zdroj informácií. Z dokumentov vyplýva, že IS a Asadov režim v minulosti opakovane spolupracovali: uzatvárali dohody o stiahnutí svojich jednotiek z istých zón, napríklad pred plánovanými náletmi sýrskej armády. Mali aj obchodné dohody ohľadom predaja ropy a hnojív.
Najpozoruhodnejšie sú okolnosti operácie vládnych síl, ktorých cieľom bolo dobytie starobylého mesta Palmýra. Podľa uniknutých dokumentov získanie Palmýry vládnymi vojskami bolo prinajmenšom z časti výsledkom predchádzajúcej dohody s džihádistami, ktorí sa mesta zmocnili vlani, a po dohode sa odtiaľ stiahli, aby ho vládne sily koncom marca "mohli dobyť".
SkyNews citovala z dokumentu IS napísaného krátko pred dobytím Palmýry sýrskou vládnou armádou. Píše sa v ňom: "Stiahnuť všetko ťažké delostrelectvo a protilietadlové zbrane z Palmýry a okolia do provincie Rakka", kde leží rovnomenné mesto, ktoré je de facto metropolou kalifátu vytvoreného Dáišom v Sýrii.
Asadova rola bola významnejšia
Spravodajca SkyNews Stuart Ramsay vo vysielaní informoval, že na jeho otázku, či IS koordinoval svoje kroky priamo so silami vernými Asadovi, prípadne dokonca s Ruskom, ktoré podporilo asadovský útok na Palmýru mohutnými náletmi, jeden z prebehlíkov odpovedal: "Samozrejme".
Spomínaná spolupráca medzi IS a Asadovým režimom zrejme existovala roky, konštatuje spravodajská stanica SkyNews. Asad podľa nej zohrával významnú rolu pri náraste vplyvu Dáišu a ďalšej džihádistickej skupiny, Frontu an-Nusra, napojeného na teroristickú sieť al-Káida. Tento predpoklad nie je žiadnou novinkou, ale nové odhalenia potvrdzujú, že Asadova rola bola významnejšia.
Dokumenty odhalili aj fakt, že IS pripravoval svojich príslušníkov na útoky proti Západu oveľa dlhší čas, ako sa predpokladalo. Časť dokumentov totiž obsahuje rozkazy na založenie teroristickej bunky, ktorá mala podniknúť atentáty v zahraničí. Našiel sa aj plán operácie, v rámci ktorej mali skupiny džihádistov prejsť cez hranice a usadiť sa v nemenovaných štátoch. Politický analytik Afzal Achraf z britského think tanku United Services dnes pre izraelskú televíziu i24news uviedol, že "potrvá aj 20 rokov, kým pochopíme, čo sa v tejto krajine (Sýrii) deje".