Kotlebovcov prešetruje GP, petíciu proti nim podpísali tisícky ľudí

28.4.2016 12:37

Generálna prokuratúra začala prešetrovať činnosť strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko v súvislosti s možnosťou podania návrhu na jej rozpustenie na Najvyšší súd. Informoval o tom Inštitút ľudských práv.

Kotlebovcov prešetruje GP, petíciu proti nim podpísali tisícky ľudí
Foto: TASR

Budíček pre celú spoločnosť

Inštitút sa na prokuratúru obrátil po tom, čo strana Mariana Kotlebu uspela v parlamentných voľbách a dostala sa do Národnej rady. Jeho výzvu mohla cez internet podporiť aj verejnosť. "Prostredníctvom webu ju podporilo viac ako 20.000 ľudí. Je škoda, že kompetentné orgány nezasiahli už dávno, keď na to aktivisti upozorňovali, no účasť neonacistov v parlamente je, zdá sa, budíčkom pre celú spoločnosť. Fakt, že sa táto strana do parlamentu dostala formálne demokraticky, nič nemení na tom, že je skrz na skrz nedemokratická, oklamala voličov a jej ciele sú nezlučiteľné s Ústavou SR," povedal výkonný riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher.

Podľa zástupkyne inštitútu Aleny Krempaskej je ĽS NS kópiou zakázanej Slovenskej pospolitosti, morálnym nasledovníkom a obdivovateľom zločineckého vojnového slovenského štátu, ktorý poslal na smrť 60 000 vlastných občanov. "Je teda len logické, aby generálna prokuratúra podala podnet na jej rozpustenie. Dnes už navyše vieme, že od extrémistických výrokov nemá ďaleko k extrémistickým činom, ako dokázala založením takzvaných hliadok vo vlakoch. Ak nechceme, aby naše ulice terorizovali ozbrojení holohlaví mladíci, je najvyšší čas konať.“ dodala Krempaská.

Poukazujú na identickosť s Pospolitosťou

Generálna prokuratúra evidovala v polovici marca 160 podaní. Aktivisti poukazovali, že Kotlebova strana je identická so stranou, ktorú súd rozpustil pre rozpor s ústavou v minulosti. Vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal po preskúmaní podnetu 31. októbra 2005 na Najvyšší súd návrh na rozpustenie strany Slovenská pospolitosť – Národná strana. Najvyšší súd 1. marca 2006 rozsudkom tomuto návrhu vyhovel a politickú stranu rozpustil.

Strana pokračovala v činnosti ako občianske združenie s názvom Slovenská pospolitosť. To v novembri 2008 rozpustilo ministerstvo vnútra. Najvyšší súd toto rozhodnutie 1. júla 2009 zrušil. Pravicoví extrémisti pred parlamentnými voľbami v roku 2010 ovládli Stranu priateľov vína, ktorú neskôr premenovali na Ľudovú stranu Naše Slovensko.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok