Poslanci diskutujú o vládnom programe, Danko dal právomoci Bugárovi

26.4.2016 10:22

Programové vyhlásenie vlády je stále hlavnou témou rokovania parlamentu. Koalícia hovorí, že prinesie kontinuitu a pokrok, opozícia mu vyčíta nekonkrétnosť a nedôveryhodnosť. Parlamentu namiesto hospitalizovaného Andreja Danka šéfuje Béla Bugár.

Danko je po operácii

Danko pred svojou hospitalizáciou poveril vykonávaním právomocí šéfa parlamentu Bugára ako podpredsedu parlamentu. Ako informovala riaditeľka Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Zuzana Čižmáriková, ústava a rokovací poriadok zastupovanie a proces presne definujú.

Podľa Ústavy a zákona o rokovacom poriadku môže predseda NR SR poveriť podpredsedu NR SR zastupovaním. Podpredseda má tak na zastupovanie viaceré právomoci - zvoláva a riadi schôdze NR SR, podpisuje ústavu, ústavne zákony a zákony, prijíma sľub poslancov, vyhlasuje voľby.

Danko je od nedele hospitalizovaný v Národnom onkologickom ústave, kde ho v pondelok operovali. Počas operácie mu odstránili nález v žalúdku i s menšou časťou žalúdka. Operácia trvala dve hodiny a štyridsať minút, participovali na nej štyria chirurgovia. Vedúcim tímu bol prednosta Kliniky chirurgickej onkológie SZU a NOÚ Juraj Pechan a hlavným operatérom chirurg Daniel Pinďák.

Prekonávanie deliacich čiar

Poslanci opäť diskutujú o programovom vyhlásení vlády. Vládny program v parlamente predstavil 18. apríla vicepremiér pre investície Peter Pellegrini. Kabinet chce podľa jeho slov prinášať kontinuitu a pokrok a prekonať staré deliace čiary z 90-tych rokov.

Za kľúčové politiky nového kabinetu označil Pellegrini podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii a kvalitnú verejnú správu.Programové vyhlásenie vlády potom prerokovali parlamentné výbory a v utorok 19. apríla odštartovala rozprava. V pléne už vystúpilo všetkých 42 písomne prihlásených poslancov, ústne sa do diskusie nahlásilo 31 zákonodarcov.

 

Opozícia žiada odchody aj upgrade krajiny

Opozícia vyčítala vládnemu dokumentu nekonkrétnosť vo viacerých oblastiach, výhrady smerovali aj k tomu, že programové vyhlásenie sa nedá považovať za dôveryhodný dokument, keďže za ním stoja nedôveryhodní predstavitelia vládnych strán, predovšetkým Smeru-SD, ktorí v minulosti nedokázali zakročiť proti rozkrádaniu krajiny. 

Problémom Slovenska nie je úspech Mariana Kotlebu a jeho strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, ale korupcia vládneho Smeru-SD, myslí si predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič. „Najdôležitejšie je zastaviť rozkrádanie,“ povedal Matovič, ktorý v rozprave k programovému vyhláseniu vlády vystúpil ako prvý rečník.

Vládu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete označil Matovič za zlepenec zlodejov. Kradnutie majú v DNA podľa lídra obyčajných ľudí predovšetkým predstavitelia vládneho Smeru-SD. Návodom na boj proti extrémizmu je podľa lídra obyčajných ľudí fungujúci štát. Poslancov za Most-Híd a Sieť Matovič vyzval, aby sa nebáli predčasných volieb. 

Odchod Roberta Fica z postu premiéra, ako aj ostatných špičiek Smeru-SD do politického dôchodku je podľa poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka základným predpokladom očisty verejného života. "Ak neodídu sami, budú porazení vo voľbách, lenže Slovensko a jeho občania stratia ďalšie roky,“ poznamenal. Poslanec za SaS preto vyzval Fica, Kaliňáka, Kažimíra a Žigu, aby odišli.

Slovensko podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého desať rokov stojí na mieste s verziou 1.0, ktorá sa nevylepšovala a potrebovalo by sa upgradeovať na verziu 2.0. „Sme zaseknutí na veciach, na ktorých nie sú ideologické spory,“ povedal Beblavý. Za tri najvážnejšie oblasti, ktoré potrebujú modernizovať, označil opozičný poslanec rovnosť pred zákonom a zníženie korupcie, funkčný, lacnejší a jednoduchší štát a investovanie do budúcnosti krajiny, teda rozvoj výskumu a vedy.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok