V programe vlády chýbajú opatrenia pre strednú vrstvu, tvrdí Beblavý
Slovensko podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého desať rokov stojí na mieste s verziou 1.0, ktorá sa nevylepšovala a potrebovalo by sa upgradeovať na verziu 2.0.
Nulová pravdepodobnosť
„Sme zaseknutí na veciach, na ktorých nie sú ideologické spory,“ povedal v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády Beblavý. Za tri najvážnejšie oblasti, ktoré potrebujú modernizovať, opozičný poslanec označil rovnosť pred zákonom a zníženie korupcie, funkčný, lacnejší a jednoduchší štát a investovanie do budúcnosti krajiny, teda rozvoj výskumu a vedy.
„Ľudia to vnímajú ako veľký problém naprieč politickým spektrom,“ konštatoval. Nová vláda Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete má však podľa Beblavého takmer nulovú pravdepodobnosť, že Slovensko za štyri roky zásadnejšie zmodernizuje.
Kabinet podľa nezaradeného poslanca rezignoval na strednú vrstvu, keď v programovom vyhlásení nespomína zníženie daňovoodvodového zaťaženia pre zamestnancov, respektíve odbúranie administratívnej záťaže pre bežných občanov.
Zneužívanie verejných zdrojov
Vláda rovnako podľa Beblavého nesľubuje nič v oblasti boja proti najväčšiemu zneužívaniu verejných zdrojov, teda pri čerpaní eurofondov a verejnom obstarávaní. Beblavý upozornil, že vláda Smeru stavia cesty draho a pomaly. Pri takýchto cenách nemá šancu postaviť cesty, ktoré si naplánovala. „Možno Ján Figeľ by ten zoznam vedel postaviť,“ dodal.
Štát podľa opozičného poslanca nemá ambíciu manažovať veci cielene a efektívne, vláde stačí, keď nič „nevybuchne“. Nádej vidí Beblavý v ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi. „Uvidíme, ako ďaleko ho na tej ceste pustia,“ dodal poslanec. Naopak, nominácia Petra Plavčana na post ministra školstva svedčí o vládnej absencii vízie o zmene v rezorte.
Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová označila poslanca ĽSNS Rastislava Schlosára za vetchý konárik na kotlebovom strome. "Tak vetchý, že by som si cez vás nezavesila ani hodvábny šál," konštatovala Nicholsonová.