Unikátny nález: Slovenskí archeológovia objavili starovekú klimatizáciu
Slovenským archeológom sa v Kuvajte podarilo objaviť systém starovekého ochladzovania interiéru. K objavu dospeli počas vykopávok v priestore rozsiahlej osady al-Kusur zo 7. až 9. storočia nášho letopočtu na ostrove Failaka v Perzskom zálive.
Vyspelá architektúra
Výskumu, ktorý sa uskutočnil v rámci šiestej výskumnej kampane kuvajtsko-slovenskej archeologickej misie, sa zúčastnilo 11 odborníkov - archeológov, technikov a reštaurátorov z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied. "Naším cieľom bolo odkryť a modernými trojrozmernými metódami zdokumentovať najväčšiu obytnú stavbu osady s viac ako 140 usadlosťami," informoval vedúci misie a zároveň riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay.
Výsledkom tohtoročných aktivít bol objav dobre zachovaných priestorov paláca zo 7. až 8. storočia nášho letopočtu. "Ide o vyspelú architektúru, tradične budovanú z nepálených tehál na kamenných murovaných základoch," priblížil Ruttkay. Archeológom sa podarilo odkryť aj spodnú časť kamennej veže so systémom kanálov.
Ide o unikát
"Podľa prvých analýz ide doslova o unikát, tzv. windcatch-tower, využívajúci dômyselný spôsob ochladzovania interiérov pomocou prúdenia vzduchu, zachytávaného otvormi vo vežovej nadstavbe," ozrejmil Ruttkay. Ako ďalej vysvetlil, tento systém ventilácie bez energetickej náročnosti bol v minulosti rozšírený najmä v oblasti Iránu a Stredného východu, neskôr aj v severnej Afrike.
"Zdá sa, že náš nález patrí k najstarším dokladom tejto dávnovekej klimatizácie vôbec," uviedol riaditeľ Archeologického ústavu SAV. O tohoročných výsledkoch slovenskej misie informovala aj kuvajtská tlač, zástupcovia misie tiež vystúpili s prednáškou na Kuvajtskej univerzite. Fotografie z náleziska si môžete pozrieť na webovej stránke SAV.