Obliehané sýrske mesto prišlo o posledného lekára, zabil ho snajper
Obliehané sýrske mesto Zabadání prišlo o posledného lekára, keď ostreľovači 25. marca zastrelili Dr. Muhammada Chúsa, ktorý sa práve vracal z poľnej nemocnice, kde ordinoval, do neďaleko stojaceho domu svojho syna.
Krutá realita
Ako informovala agentúra AP, smrť tohto 70-ročného lekára znova púta pozornosť medzinárodného spoločenstva k sýrskym mestám a obciam, ktoré zostávajú v obkľúčení aj napriek snahám medzinárodného spoločenstva dosiahnuť na mierových rokovaniach v Ženeve uvoľnenie týchto blokád.
Ako uviedla AP, podmienky v Zabadání, ktoré bývalo obľúbeným horským turistickým strediskom, sú "mikrokozmom krutej reality", akej sú vystavení Sýrčania.
Regime sniper kills #Zabadani's last doctor #Syria https://t.co/RRKFa0LtEZ’s-last-doctor pic.twitter.com/ttWpIAFNGS
— habibti (@ha_bibti) April 5, 2016
Dr. Chús bol v meste známy ako obetavý a nadaný lekár, ktorý do vojny rád recitoval poéziu v miestnom kultúrnom centre, dokonca aj on sám písal verše. V roku 2015, keď z mesta odišiel posledný chirurg, Dr. Chús sa pridal k tímu operatérov v miestnej poľnej nemocnici. Podľa nemenovaných zdrojov sa tak stalo z donútenia - primali ho k tomu protivládni povstalci.
Zostal profesionálom
Chúsova kolegyňa Dr. Amal Awad Tataríová, ktorá bola v skupine ľudí evakuovaných z mesta v januári tohto roku a teraz žije v Turecku, pre AP uviedla, že podmienky v poľnej nemocnici, kde spolu pracovali, boli "strašné". "Sterilné operačné sady nástrojov sme mali na prídel," vyhlásila. "Viete si predstaviť, aké to bolo ťažké," dodala.
Napriek tejto situácii Dr. Chús podľa jej slov zostal profesionálom. "Mali sme pocit, že sa dokáže preniesť do iného sveta. Keď sa ostreľovalo, ale nemali sme ranených, sadol si a písal básne," vysvetlila. Paradoxom je, že Sýrsko-americká lekárska spoločnosť, ktorá podporuje zdravotnícke zariadenia v Sýrii, začala zvažovať, že poľnej nemocnici v Zabadání prestane poskytovať podporu, pretože drvivá časť ľudí zostávajúcich v meste sú protivládni povstalci.
Nemal ho kto ošetriť
Dr. Chús prišiel o život 25. marca, keď ho pri návrate z nemocnice domov do hlavy zasiahol snajper. Správca nemocnice, ktorý sa predstavil ako Burhán, uviedol, že "sme si na 95 percent istí, že ho chceli zabiť a urobili to buď vládne sily, alebo hnutie Hizballáh", ktoré bojuje po boku vládnej armády.
Tataríová poznamenala, že v ten istý deň ostreľovači zabili aj ďalších dvoch ľudí. Uviedla tiež, že Dr. Chúsa si nemohli popliesť s povstalcami, lebo "nikdy nenosil zbraň a vždy bol v civilnom oblečení. Už z diaľky bolo jasné, že ide o staršieho človeka." Záchranárom trvalo tri hodiny, kým jeho telo doviezli z ulice, ktorá bola pod paľbou ostreľovačov. O niekoľko dní ostreľovači vážne zranili aj jedného z Burhánových blízkych priateľov. "Mal vážne zranenia a my sme nemali lekárov. Nemal ho kto ošetriť. Mohli sme sa len prizerať, ako zomiera," dodal.
Bez dodávok elektriny a pitnej vody
Za posledný rok zomreli v obkľúčených mestách v Sýrii na hlad alebo choroby desiatky ľudí. Podľa odhadov OSN je blokádami uväznených asi pol milióna ľudí, ktorí sú v obkľúčených mestách často nútení žiť bez dodávok elektriny a tečúcej vody. Nemajú sa ako dostať k potravinám, lekárskej pomoci ani pohonným hmotám. Zaznamenané boli úmrtia v dôsledku podvýživy, podchladenia i otravy po skonzumovaní pokazených potravín.
Blokáda niektorých komunít trvá už mesiace či dokonca roky. "Každodenná mizéria v týchto oblastiach je hanbou nás všetkých," vyhlásil nedávno Stephen O'Brien, námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti.