Únia chce zmodernizovať daňové pravidlá, krajiny dostanú viac autonómie
Európska komisia chce členským krajinám dať viac autonómie pri uplatňovaní znížených či nulových sadzieb DPH. Novinárom to povedal eurokomisár pre hospodárske otázky, dane a clá Pierre Moscovici.
Zjednodušenie podnikateľského prostredia
Návrh, predstavený v dvoch možných variantoch, bude súčasťou celkovej reformy dane, ktorej časti chce komisia po diskusii s členskými krajinami a europarlamentom postupne predložiť v tomto a budúcom roku.
Predložený návrh má existujúci únijný systém DPH zjednodušiť a "sprístupniť" podnikateľom. Teraz platné pravidlá pochádzajú z 90. rokov minulého storočia a súčasťou ich modernizácie tak bude tiež napríklad podpora elektronického obchodovania či zjednotenie sadzieb na elektronické knihy a časopisy s ich papierovými náprotivkami.
Podľa Moscoviciho navrhuje komisia dva varianty toho, ako zmeniť súčasné znížené sadzby. Prvou možnosťou je zachovať minimálnu základnú sadzbu 15 percent a pravidelne na základe informácií z členských štátov revidovať zoznam tovaru a služieb v zníženej sadzbe.
Druhá pružnejšia možnosť
Druhou možnosťou je zoznam úplne zrušiť. Podmienkou však musí byť v takomto prípade existencia záruky, že to nebude znamenať podvody a nekalú súťaž na jednotnom trhu.
Podľa oboch možností by zostala zachovaná aktuálne použiteľná nulová aj znížená sadzba. Moscovici dal jasne najavo, že osobne preferuje druhú z ponúknutých možností, ktorá je podľa neho pružnejším riešením.
Výpadky z príjmov z DPH - teda rozdiel medzi očakávanými a skutočne vybranými peniazmi - dosiahli v EÚ v roku 2013 takmer 170 miliárd eur. Komisia pritom odhaduje, že podvody znižujú príjmy o približne 50 miliárd ročne.
"Prichádzame o obrovskú sumu, ktorú by sme mohli investovať do rastu a pracovných miest. Je načase, aby sme tieto peniaze vymohli," poznamenal Moscovici. Ešte tento rok preto chce komisia predstaviť opatrenia, ktoré snahy členských krajín o výber DPH podporí. Výber DPH je tiež jedným z tradičných zdrojov európskeho rozpočtu.