Pred jadrovým terorizmom varuje viac ako 50 svetových lídrov
Viac ako 50 svetových lídrov na summite vo Washingtone varovalo pred hrozbou jadrového terorizmu, ktorý sa neustále vyvíja. V spoločnom záverečnom vyhlásení štátnici deklarovali, že chcú naďalej intenzívne bojovať proti šíreniu jadrových zbraní a materiálov.
Najväčšia akcia
Spojené štáty a Japonsko zavŕšili práce na odstránení vysoko obohateného uránu a separovaného plutónia zo zariadení japonského jadrového výskumu, na čo tento nebezpečný materiál presunú na spracovanie do amerického štátu Južná Karolína. Vlády oboch krajín to oznámili v piatok počas summitu o jadrovej bezpečnosti vo Washingtone.
Podľa zverejneného vyhlásenia, ktoré cituje agentúra Reuters, sa týmto postupom sleduje "spoločný cieľ minimalizácie celosvetových zásob vysoko obohateného uránu a separovaného plutónia, čo pomôže zamedziť tomu, aby takéto materiály získali neoprávnení aktéri, zločinci alebo teroristi". Dohoda o odovzdaní jadrových zásob z japonského Tókai do USA bola uzavretá na predošlom summite o jadrovej bezpečnosti v roku 2014.
Minister energetiky USA Ernest Moniz uvedený presun označil za najväčšiu akciu v rámci dohodnutého procesu, ktorý "natrvalo odstráni akékoľvek riziko, že by sa tento materiál dostal do nesprávnych rúk".
Dohoda vyvolala protesty
Hovorca japonskej vlády z bezpečnostných dôvodov odmietol prezradiť podrobnosti o preprave, medzinárodná organizácia Greenpeace však v marci informovala, že z Japonska vyplávala loď s 331 kilogramami plutónia, čo je množstvo postačujúce na výrobu približne 50 jadrových zbraní. Ide tak o najväčšiu zásielku tohto druhu od roku 1992.
V Južnej Karolíne majú materiál z Japonska premeniť na "nízko obohatený urán pre civilné aktivity a menej chúlostivú formu plutónia". Dohoda s Japonskom však vyvolala v tomto americkom štáte protesty, pričom tamojší guvernér Nikki Haley požiadal ministerstvo energetiky, aby zásielku vrátilo alebo poslalo inam.