Bývalý vyšetrovateľ o Remiášovej vražde: Páchateľa možno usvedčiť
Je pochopiteľné, že čím je rekonštrukcia vraždy Róberta Remiáša a akejkoľvek inej vraždy vykonaná neskôr, teda čím je väčší odstup času, tým je dokazovanie zložitejšie a náročnejšie. Domnieva sa bývalý dlhoročný policajný vyšetrovateľ a v súčasnosti advokát Peter Vačok.
Polícia pokračuje v trestnom stíhaní
Vačok reagoval na mediálne informácie, že polícia pokračuje v prerušenom trestnom stíhaní v prípade smrti Remiáša. "Niekedy sa aj s takýmto odstupom času podarí zabezpečiť také dôkazné prostriedky, ktoré umožnia nielen zistiť páchateľa, ale v podstate páchateľa trestného činu aj usvedčiť,“ uviedol Peter Vačok.
Vyšetrovateľ Policajného zboru vydal 8. februára tohto roka uznesenie, ktorým pokračuje v prerušenom trestnom stíhaní v prípade smrti Remiáša z apríla 1996. Na vydanie tohto rozhodnutia dal písomný pokyn prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Informovali hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka a hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Polícia v trestnom stíhaní pokračuje, keďže pominuli dôvody jeho prerušenia. "Národná kriminálna agentúra sa snaží objasniť okrem iných aj trestné činy, v ktorých bolo trestné stíhanie prerušené. Nakoľko sú v trestnej veci vykonávané procesné úkony, viac informácií nie je možné poskytnúť," uviedol Slivka.
Vyšli najavo nové skutočnosti
Podľa GP skutok kvalifikovali ako trestný čin vraždy. V stíhaní pokračujú, keďže vyšli najavo nové skutočnosti, ktoré by mohli objasniť skutok a odhaliť páchateľa trestného činu. "V tejto súvislosti uvádzame, že odsúdený Mikuláš Č. nekontaktoval príslušného prokurátora so žiadosťou o výsluch. Jeho výsluch bol vykonaný ešte v roku 2002 pred prerušením trestného stíhania. Dôvodom na pokračovanie v trestnom stíhaní boli iné relevantné skutočnosti, než už spomenutá výpoveď," ozrejmila Predajňová.
Róbert Remiáš zomrel pri výbuchu svojho auta 29. apríla 1996 v Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Muž mal byť spojkou s bývalým príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý mal vypovedať, že na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča sa podieľala tajná služba. Policajný vyšetrovateľ obvinil z vraždy Remiáša dvoch údajných vykonávateľov Jozefa Roháča a Imricha Oláha.
Vražda na druhý pokus
Šéf vyšetrovateľov polície Jaroslav Ivor v roku 1999 uviedol, že Remiáša sa podarilo zavraždiť až na druhý pokus. Ešte pred 31. augustom 1995, kedy bol unesený exprezidentov syn Michal Kováč ml., mal Miroslav Sýkora požiadať Jozefa Roháča, aby zabezpečil výbušninu, zhotovil nástražný výbušný systém a umiestnil ho pod vozidlo BMW Remiášovej manželky. Iniciáciu výbušného systému mal zabezpečiť Imrich Oláh spolu s dvoma mužmi. Tento systém však zlyhal.
Nový nástražný výbušný systém niekedy medzi 31. augustom 1995 a 29. aprílom 1996 umiestnili pod zadnú nápravu vozidla. Remiáš zomrel na šok, spôsobený v dôsledku nadmerných účinkov ohňa a vysokej teploty. Pre údajný návod na vraždu Remiáša bol od decembra 2002 stíhaný aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Ten obvinenie označil za vykonštruované.
Na vražde sa mal podieľať aj bývalý boss bratislavského podsvetia Miroslav Sýkora, u ktorého si podľa obvinenia Ivan Lexa vraždu objednal. Miroslava Sýkoru zavraždili 6. februára 1997 pri bratislavskom hoteli Holiday Inn. Bratislavská krajská prokuratúra zastavila trestné stíhanie Imricha Oláha a Jozefa Roháča za vraždu Róberta Remiáša dňa 18. septembra 2006. "Vyšetrovaním bolo preukázané, že títo dvaja obvinení skutok nespáchali," uviedol vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka. V roku 2006 taktiež zastavili trestné stíhanie Ivana Lexu.