Koniec rodených Banskoštiavničanov? Obyvatelia sa pôrodnice vzdať nechcú
S transparentmi a potleskom prišlo niekoľko stoviek Banskoštiavničanov pred miestnu nemocnicu vyjadriť svoj nesúhlas s plánovaným presunom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia z Banskej Štiavnice do Žiaru nad Hronom.
Jedna z najobľúbenejších na Slovensku
Organizátori z radov miestnych obyvateľov na protestnom zhromaždení sformulovali základné požiadavky, ktoré smerujú na spoločnosť Svet zdravia, a. s. Ide o zachovanie miestnej pôrodnice v plnom súčasnom rozsahu na dobu neurčitú, vytvorenie takých podmienok, ktoré prispejú k jej zveľadeniu v dlhodobom horizonte a napokon aj obnovenie interného oddelenia v pôvodnom rozsahu k dátumu zatvorenia so zabezpečením potrebného lekárskeho tímu na dobu neurčitú.
Banskoštiavnický mestský poslanec a zároveň jeden z organizátorov zhromaždenia Mikuláš Pál v tejto súvislosti uviedol, že burcovanie verejnosti je jedinou legálnou cestou, ako sa môžu pokúsiť zmeniť rozhodnutie spoločnosti. "Stále veríme, že sa to zvrátiť dá, preto sme sa tu zišli. Oslovujeme nielen známych, ale obrovskú podporu máme aj v okolí," poznamenal Pál s tým, že spektrum podporovateľov je široké. Chcú sa obrátiť aj na nového ministra zdravotníctva. Protest nemusí byť podľa jeho slov posledný, v snahe zachovať oddelenie v meste chcú pokračovať.
Okrem organizátorov sa ľuďom prihovoril aj primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Marián Špila, primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková či poslanec Národnej rady a člen Zdravotníckeho výboru NR SR Marek Krajčí. Nechýbali ani zamestnanci oddelenia.
Vedúca pôrodná asistentka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Dagmar Pacherová povedala, že personál miestnej pôrodnice dlho nevedel, na čom je a o zmenách bol zle informovaný. Sestry sa podľa jej informácií chcú po presune oddelenia vo väčšine zamestnať najmä vo Zvolene a Banskej Bystrici. Presun oddelenia ju mrzí, poukazuje na to, že do pôrodnice chodili ženy z celého Slovenska. "Ja by som chápala nejaké ekonomické ukazovatele, ale myslím si, že keď má byť v prvom rade človek na prvom mieste, tak naozaj by mal byť na prvom mieste a do úvahy by sa malo brať aj potreba ľudí," podotkla.
Lôžka pre dlhodobo chorých
Zároveň poukázala na to, že región je veľmi špecifický, najmä čo sa týka dostupnosti. "Sú tu odľahlé oblasti, dediny, z ktorých cesta do Banskej Štiavnice trvá aj 20 či 30 minút a teraz sa budú musieť ešte z Banskej Štiavnice dopraviť do Žiaru nad Hronom," uviedla. Nezanedbateľný je podľa jej slov aj fakt, že pacienti, a to nielen gynekologicko-pôrodníckeho, ale aj interného oddelenia, boli so starostlivosťou spokojní a sťažnosti sa objavovali len ojedinele.
Aj napriek tomu, že ľudia vedia, aká je situácia na oddelení, mamičky sem podľa jej slov stále chodia rodiť. Nechýbajú každodenné telefonáty či návštevy zo strany žien. "Neustále sa prihlasujú nové rodičky, ktoré veria tomu, že tu ešte porodia," dodala.
Sklamanie z presunu oddelenia netají ani budúca mamička Miriam Húšťavová. Miestne oddelenie podľa jej slov vyniká najmä prístupom personálu. "Ja mám štyri týždne do pôrodu a pre mňa osobne to znamená, že začínam premýšľať, ako to budem riešiť. Našťastie môžeme ísť kamkoľvek na Slovensku, pretože máme auto, ale čo tie mamičky z regiónu, ktoré nemajú túto možnosť," podotkla v tejto súvislosti.
Spoločnosť Svet zdravia, ktorá banskoštiavnickú nemocnicu vlastní oznámila, že miestne gynekologicko-pôrodnícke oddelenie presunú do nemocnice v Žiari nad Hronom, a to do konca mája. Dôvodom je podľa spoločnosti fakt, že oddelenie stratilo multiodborovú podporu pri riešení závažných stavov. Nemocnica v súčasnosti neprevádzkuje žiadne oddelenie, ktoré by poskytovalo urgentnú alebo akútnu zdravotnú starostlivosť. Dlhodobo nemá oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, oddelenie chirurgie a od januára tohto roka ani interné. Spoločnosť avizuje tiež, že nemocnica v Banskej Štiavnici prejde postupnou reprofiláciou na lôžka pre dlhodobo chorých.