Dohoda migrantov netrápi, do Grécka prichádzajú vo veľkých počtoch
V Grécku začala platiť dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom o vracaní migrantov. Tých to ale od nebezpečnej cesty do Európy zatiaľ neodrádza. Od nedele 20. marca, ich prišlo do Grécka vyše 1600. To je vyššie číslo ako bol v uplynulých týždňoch denný priemer.
Denný priemer sa zvyšuje
Prúd utečencov mieriacich z Turecka do Grécka sa ani po začiatku fungovania dohody Europskej únie a Ankary o vrátení migrantov nezastavil: od nedeľného rána priplávalo na ostrovy v Egejskom mori 1662 ľudí. V Grécku je tak už viac ako 50.000 utečencov, uviedol krízový štáb.
Do Atén a prístavu Elefsina priplávali z ostrovov cez dve tisícky migrantov, ktorí sa do Grécka dostali ešte predtým, ako začala dohoda s Tureckom platiť. Na ostrovy Lesbos a Chios dorazili z Turecka prví úradníci, ktorí majú na mieste pomáhať s administratívnymi úkonmi spojenými s vracaním utečencov.
Dohoda o návrate, ku ktorej dospeli lídri Únie a turecký premiér na summite v Bruseli, sa začala uplatňovať od nedele 20. marca. Prvé správy o počtoch plaviacich sa utečencov ale zatiaľ nenapovídajú, že by nové pravidlá ľudí od cesty cez more odradili. Od nedeľného rána do dneška priplávalo na grécke ostrovy 1662 ľudí, čo je dokonca viac ako denný priemer z minulých týždňov. Celkom 830 utečencov dorazilo na ostrov Chios a 698 na Lesbos.
Pomoc z Únie neprichádza
Veľmi malý časový rozostup medzi uzavretím dohody a jej uplatňovaním pôsobí v Grécku nemalé logistické problémy. Premiér Alexis Tsipras niekoľkokrát povedal, že kvôli spracovaniu administratívy bude potrebné na gréckych ostrovoch nasadiť najmenej 4000 nových vyškolených ľudí - okrem iného pohraničníkov, sudcov, azylových úradníkov alebo tlmočníkov. Asi polovicu potrebného počtu pracovníkov majú do Grécka vyslať členské štáty únie. Posily ale na ostrovoch ešte nie sú.
Ďalší bod dohody s Ankarou - prítomnosť tureckých úradníkov a pohraničníkov na gréckom území - sa naopak začal čiastočne napĺňať. Turci už dorazili na Lesbos a Chios a budú plniť úlohu akejsi poslednej inštancie. Migranti, ktorí v Grécku nepodajú žiadosť o azyl alebo ktorých žiadosť nebude kladne vybavená, majú byť vratení na turecké územie. V tejto procedúre budú mať zástupcovia Turecka posledné slovo a s konečnou platnosťou rozhodnú o tom, ktorých utecencov vezmú späť a ktorých nie. Počíta sa s tým, že prví migranti sa reálne vrátia do Turecka po 4. apríli.
Po uzatvorení hraníc krajín na takzvanej balkánskej trase nemajú migranti možnosť dostať sa z Grécka ďalej do Európy. V krajine ich kvôli tomu podľa údajov krízového štábu uviazlo už 50.411. Zhruba 13.250 ľudí stále čaká na ďalší vývoj v provizórnom utečeneckom tábore Idomeni pri macedónskych hraniciach, kde panujú veľmi zlé podmienky.