Izrael rozširuje osady na Západnom brehu, zabral veľké územie
Izrael zabral viac ako 230 hektárov územia na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Oznámil to izraelský armádny rozhlas. Izrael na tomto území plánuje rozšírenie neďalekých židovských osád a výstavbu turistických objektov.

Hlavná prekážka mierových rokovaní
Podľa aktivistov z Hnutia za okamžitý mier ide o najväčšie zaberanie na Západnom brehu za posledné roky. Plány na výstavbu sa už vraj prerokúvajú. Saíb Irikát, ktorý predtým pôsobil ako palestínsky mierový vyjednávač, vo vyhlásení vyzval svet, aby prinútil Izrael zaberanie zastaviť.
Západný breh Jordánu sa má stať podľa pôvodných mierových rozhovorov rovnako ako Pásmo Gazy palestínskym štátom. Osadnícke aktivity Izraela na tomto území považuje väčšina sveta za nelegálne a za prekážku dohody s Palestínčanmi.
Izrael tvrdí, že aj v prípade dohody si chce na Západnom brehu ponechať veľké bloky osád. Palestínske vedenie uvádza, že mierové rozhovory, ktoré sa konali naposledy v roku 2014, sa skončili neúspechom práve pre osady.
V izraelských médiách sa objavila správa, podľa ktorej Izrael tajne navrhol palestínskej samospráve, že jej odovzdá kontrolu nad bezpečnostnými operáciami v Ramalláhu a Jerichu. Náčelník generálneho štábu armády Gadi Eisenkot povedal, že nešlo o pokus obnoviť diplomatické kontakty, ale riešiť bezpečnostnú situáciu. Podľa premiéra Benjamina Netanjahua palestínska samospráva ponuku odmietla.
Porušenie predchádzajúcich dohôd
Eisenkot povedal, že sa palestínska strana sťažovala, že časté výpady izraelskej armády do palestínskych oblastí komplikujú bezpečnostné operácie palestínskej polície a vyvolávajú napätie medzi obyvateľstvom. "Navrhli sme, aby palestínske bezpečnostné zložky prevzali v tých oblastiach zodpovednosť," povedal Eisenkot k Ramalláhu a Jerichu. Od minulej jesene zomrelo pri izraelsko-palestínskych násilnostiach viac ako 200 ľudí, hlavne Palestínčanov. Mnoho útokov sa odohralo na Západnom brehu, často v blízkosti osád.
Podľa predchádzajúcich mierových dohôd patria mestá a ich okolie na Západnom brehu do takzvanej zóny A, ktorá podlieha plne palestínskej kontrole. Ide asi o pätinu územia Západného brehu. Od protiizraelského povstania v roku 2002 ale prestal Izrael dohody striktne dodržiavať a jeho armáda operuje aj v zóne A. Podľa nového návrhu sa chceli Izraelčania dohodnúť, že do Ramalláhu ani Jericha vstupovať až na výnimočné prípady nebudú.
Palestínsky minister zahraničia Rijád Málikí v rozhlase povedal, že palestínska strana chce, aby Izraelčania ihneď ukončili všetky bezpečnostné operácie vo všetkých palestínskych mestách.