Stala sa Únia rukojemníkom Ankary? Turci pýtajú čoraz viac

8.3.2016 11:30

Po výsledkoch summitu Európskej únie a Turecka sa poľský liberálny denník Gazeta Wyborcza pýta, či Európska únia paktováním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom nezradila sama seba a či sa nestala rukojemníkom Ankary.

Stala sa Únia rukojemníkom Ankary? Turci pýtajú čoraz viac
Foto: SITA/AP

Pomalý obrat

Maďarský denník Magyar Nemzet sa zase čuduje nad tým, že Brusel priviera oči nad porušovaním slobody prejavu v Turecku, hoci EÚ podporuje voľnosť názorov. O dominantnom postavením Turecka a váhavosti EÚ píšu aj ďalšie európske noviny, napríklad talianska La Repubblica.

"Iba Turecko môže teraz príliv utečencov z Blízkeho východu do západnej Európy zastaviť. A tým zachrániť pred rozpadom schengenský priestor, ktorý populisti špekulujúci so strachom z utečencov uzavreli, a zároveň znovu obnoviť dôveru v EÚ. Ale nebude cena, ktorú treba zaplatiť, príliš vysoká? Neznamená pakt s tureckým prezidentom Tayyipom Erdoganom zradenie samých seba?" napísal poľský denník Gazeta Wyborcza.

"Znamením pomalého obratu bolo to, že Angela Merkelová si pred bruselskou schôdzkou demonštratívne netlačila k hrudi žiadneho utečenca či migranta, ktorí teraz trávia čas ničením plotu na grécko-macedónskej hranici či mierumilovne putujú z Atén na sever," napísal maďarský konzervatívny denník Magyar Nemzet.

Beztrestné Turecko

Denník ale považuje za najpodivuhodnejšie to, že Európska únia, ktorá sa pýši slobodou názorov, v krízovej situácii trápne priviera oči na tým, že turecká vláda minulý týždeň prevzala kontrolu nad najvýznamnejšou mediálnou skupinou v krajine. Podobný názor má aj taliansky denník La Repubblica.

"Turecký premiér Ahmet Davutoglu prišiel do Bruselu s falošným zdaním plachého a trochu zmäteného účtovníka, aby Európanom hodil záchranné koleso, a ušetril ich tak od katastrofálnej politickej skazy vo vodách Egejského mora. Ale, tak ako každá záchranná akcia, má aj táto svoju cenu. A tá je dosť vysoká," napísala La Repubblica s tým, že turecký prezident Erdogan dostal ďalšie peniaze v čase, keď tamojšie úrady prevzali opozičný denník, ktorý hlavu štátu kritizoval.

"Nebolo to pekné divadlo, čo vrcholní politici EÚ predviedli. Boli nejednotní a váhaví vo všetkom, čo sa týkalo Turecka v Európe, Turecka, ktoré vystupovalo ako pán a ktoré si je isté svojou beztrestnosťou," dodal taliansky denník.

Dvadsaťmesačné fiasko

"Dvadsať mesiacov vyhlásení o princípoch, vyslovené pozvanie státisícov migrantov, neúčinné riešenia, politické rozcupovanie, expresné budovanie bariér," napísal o doterajšom počínaním EÚ francúzsky denník Le Figaro. "To všetko, aby sa došlo k poľutovaniahodnému zisteniu, že je potrebné konečne zavrieť zadné vrátka, čo je základná podmienka pre otvorenie oficiálnej brány," dodal denník.

Z dvadsaťmesačného fiaska plynie podľa tohto periodika ponaučenie, že ťarchu Nemecka je ešte viac poznať, keď je na zlej ceste. "A jeho partneri, predovšetkým Francúzsko, sú príliš slabí, aby ho priviedli k rozumu," dodal denník.

"Každý hráč má veľký osobný záujem na riešení, ktoré funguje. EÚ by sotva mohla mať väčší kolektívny záujem," napísal britský The Guardian s tým, že v hre sú tri základné princípy Únie. Za tie považuje riešenie problémov kontinentu v rámci spolupráce, voľnosť pohybu, ktorá je vo verejnom záujme, a v neposlednom rade vieru v európske hodnoty a dodržiavanie ľudských práv. Doterajší výsledok je ale podľa denníka zmiešaný a skôr chatrný.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok