Finančná správa je pre nefunkčný systém podľa SaS v chaose
Sekcia daní na Finančnom riaditeľstve SR, ktoré vzniklo začiatkom tohto roku zlúčením daňových a colných úradov, sa podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára nachádza v chaose a je blízko kolapsu, keď firmám nevypláca preplatky na dani z pridanej hodnoty a zároveň neposkytuje potrebné potvrdenia.
Podľa Kollára finančné riaditeľstvo v súčasnosti eviduje 1 700 žiadostí o vrátenie daní zo zahraničia, z čoho 1 500 je po splatnosti.
"Máme vážne obavy, ak by táto situácia pretrvávala aj naďalej, môže byť ohrozený verejný záujem štátu, ako aj reputácie Slovenska,“ povedal na utorkovej tlačovej besede Kollár. Dôvodom je nefunkčnosť nového informačného systému, ktorý podľa jeho slov funguje, ako keby v testovacej prevádzke prípadne nefunguje vôbec, čo následne znemožňuje firmám plniť zákonom stanovené povinnosti.
"Od začiatku tohto roku sa hromadia negatívne informácie nielen od firiem, ale aj od účtovníckych firiem, ako aj od samotných zamestnancov z daňových úradov, ktorí dokonca požiadali o poslanecký prieskum,“ uviedol Kollár s tým, že ide o 140 zamestnancov najväčšieho daňového úradu z Bratislavy. Tí vo svojej sťažnosti adresovanej parlamentu podľa Kollára odmietajú niesť zodpovednosť za hmotné škody, ktoré by mohli súčasným chaosom vzniknúť, keďže mnohé činnosti musia robiť ručne.
"Nový informačný systém finančného riaditeľstva je nedotiahnutý, nedokončený, nefunguje, zamestnanci s ním nevedia pracovať (...) Daňová správa sa týmto vrátila do stredoveku,“ doplnil poslanec SaS Martin Chren. Podľa neho to vážne poškodzuje štát, ako aj podnikateľské prostredie, keďže bez potvrdenia z úradov si firmy nemôžu podať žiadosť o eurofondy alebo o úver.
Finančné riaditeľstvo SR odmieta tieto obvinenia, ktoré považuje za súčasť politických hier s cieľom využiť súčasnú situáciu transformujúcej sa novovzniknutej finančnej správy. Aktuálne problémy podľa Miroslavy Slemenskej z komunikačného oddelenia súvisia s postupným zjednocovaním 102 starých samostatných informačných systémov do jedného od začiatku tohto roka. "V súvislosti s prechodom na nové moduly informačných systémov nastal v niekoľkých prípadoch časový posun, ktorý v súčasnosti spôsobuje mierne oneskorenie vrátenia preplatkov DPH zo strany finančnej správy," uvádza sa v stanovisko finančného riaditeľstva. Problém s vyplácaním preplatkov na dani sa však podľa Slemenskej týka menej ako jedného percento firiem, ktoré majú pri vzniku preplatku zákonné právo požiadať o vrátenie finančných prostriedkov.
Ministerstvo financií vidí za aktuálnou kampaňou namierenou proti Finančnému riaditeľstvu SR pôvodného dodávateľa informačných systémov pre daňovú správu, ktorý po aktuálnej transformácii finančnej správy prišiel o zákazky. "V daňovej správe bola takmer dve desaťročia dodávateľom informačných systémov spoločnosť, ktorá mala biznis poistený cez autorské práva a štátu sa nedarilo zmluvu rozviazať a hľadať výhodnejšie riešenia," uviedol hovorca ministerstva Martin Jaroš. Aktuálna kampaň je podľa nich snahou firmy predĺžiť si obchodný vzťah so štátom, keď využíva predvolebnú politickú nervozitu pre vlastné ciele. "Škoda, že na túto hru a na podporu takýchto obchodných praktík pristupuje aj liberálna pravicová strana," dodal Jaroš.
Politickú zodpovednosť podľa Kollára nesie minister financií Ivan Mikloš. "Je to jeho politická zodpovednosť nad týmto stavom, ktorý je blízko označenia chaos a kolaps,“ myslí si Kollár. Pripomenul zároveň, že bývalý šéf Daňového riaditeľstva SR Karol Mikulčík sa stal poradcom ministra Mikloša a zároveň šéfom Kompetenčného centra pre správu daní na Finančnom riaditeľstve SR.
Kollár preto zvolal na štvrtok mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet, kde pozval aj ministra Mikloša, ako aj Mikulčíka, pričom nevylúčil ani poslanecký prieskum na finančnom riaditeľstve.