Konkurenti ostro útočili na Trumpa, témou bola jeho flexibilita
Uchádzači o nomináciu amerických republikánov na post prezidenta sa stretli v najnovšej debate, ktorú sprevádzala zdrvujúca kritika na adresu Donalda Trumpa triumfujúceho vo väčšine z doterajších primárnych volieb.
Deklarovali pripravenosť podpory
Stranícki súperi Marco Rubio a Ted Cruz počas debaty v Detroite vyčítali miliardárovi Trumpovi jeho "flexibilné" politické postoje, ale i sporné podnikateľské praktiky. Napriek chaosu vyvolanému v "republikánskom establišmente" vyhliadkou Trumpovho víťazstva v nominačnom súboji však senátori Cruz a Rubio spoločne s guvernérom Ohia Johnom Kasichom deklarovali pripravenosť podporiť ho v prípade, že v ďalších primárkach získa nad nimi prevahu.
Trump svojich súperov takisto ubezpečil, že ak nebude víťazom on, podporí ktoréhokoľvek iného kandidáta, aj keď podľa AP vyvolával dojem, že v skutočnosti s takouto možnosťou neráta. Naznačil tiež ochotu vyjednávať ohľadne rôznych politických otázok, pričom poukázal na zmenu svojho postoja, čo sa týka prijímania vyššieho počtu vysoko kvalifikovaných pracovníkov zo zámoria.
"Mám veľmi silné jadro. No ešte nikdy som nevidel nejakú úspešnú osobu, ktorá by nebola flexibilná, ktorá by nemala určitý stupeň flexibility," obhajoval sa Trump.
Trumpove nebezpečné názory
Významným obvinením zo strany súperov bolo tvrdenie, že Trump v minulosti finančne prispieval na kampaň popredných predstaviteľov Demokratickej strany vrátane bývalej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej, ktorá v tohtoročných prezidentských voľbách takisto kandiduje. Republikánsky favorit to bagatelizoval slovami, že išlo len o "biznis" a ako podnikateľ takúto podporu "dlžil" svojmu okoliu.
Debata v Detroite sa konala iba niekoľko hodín po tom, ako proti Trumpovi ostro vystúpil Mitt Romney, kandidát republikánov z prezidentských volieb v roku 2012. Romney označil Trumpa za falošného a pokryteckého človeka, pričom vyzval svojich kolegov z Republikánskej strany, aby sa od tohto kontroverzného miliardára z New Yorku dištancovali.
Americkí republikánski experti pre otázky národnej bezpečnosti zase varovali, že súčasný favorit v boji o stranícku prezidentskú nomináciu nie je spôsobilý stať sa najvyšším veliteľom ozbrojených síl USA. Desiatky expertov označili Trumpove názory na kľúčové bezpečnostné otázky za nebezpečné a neinformované. V podobnom duchu voči Trumpovi vystúpil aj prominentný republikán John McCain, predseda výboru amerického Senátu pre ozbrojené služby.