V Spojených štátoch odštartovali kľúčový boj o prezidentskú nomináciu
O prezidentskú nomináciu zabojujú republikánski aj demokratickí uchádzači vo viacerých amerických štátoch. Takzvaný volebný superutorok je kľúčovým momentom v tomto predvolebnom súboji.
Sanders hlasoval vo Vermonte
Primárky alebo volebné zhromaždenia sa konajú v 12 amerických štátoch - Alabame, Aljaške, Arkansase, Colorade, Georgii, Massachusetts, Minnesote, Oklahome, Tennessee, Texase, Vermonte a Virgínii. S výnimkou Aljašky rozhodnú o prezidentských kandidátoch v jednotlivých štátoch demokrati i republikáni. Hlasuje sa aj v tzv. nezačlenenom území Americká Samoa.
Bernie Sanders, ktorý súperí o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany s Hillary Clintonovou, hlasoval vo svojom meste Burlington v štáte Vermont. Sanders novinárom povedal, že potrebuje vysokú volebnú účasť. "Ak (taká) bude, bude sa nám dariť. Ak nie, tak to bude pravdepodobne ťažký boj," uviedol 74-ročný Sanders, ktorý samého seba označuje za demokratického socialistu.
Bernie Sanders casts his vote as polls open worldwide for #SuperTuesday https://t.co/2OQDpF01rL pic.twitter.com/sC1Z4eYDeX
— Daily Mail US (@DailyMail) March 1, 2016
Odstúpi Cruz z kampane?
Počas supervolebného utorka môžu republikánski kandidáti získať až 25 percent (spolu 595) z celkového počtu straníckych delegátov na tohtoročný nominačný zjazd. Na prezidentskú nomináciu potrebujú získať 1237 delegátov.Prezidentskí uchádzači Demokratickej strany zabojujú o 1004 delegátov. Na získanie nominácie musia získať 2383 delegátov.
Podľa stanice BBC budú mať veľký význam predovšetkým výsledky v štáte Texas. Vzhľadom na jeho veľkosť v ňom kandidáti zabojujú o 55 republikánskych a 252 demokratických delegátov. Texas je tiež domovským štátom republikánskeho prezidentského kandidáta, senátora Teda Cruza. Ak by ho tam porazil Donald Trump, mohol by Cruz z kampane odstúpiť.