Prekliatie eboly. Ani víťazi nad chorobou nemusia nájsť pokoj
Pacienti, ktorí prekonali ebolu, môžu trpieť dlhodobými následkami v podobe mozgových problémov. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vykonali vedci z amerického Národného inštitútu pre neurologické poruchy a cievne mozgové príhody.
Výskumníci vyšetrili celkovo 82 obyvateľov západoafrickej Libérie, ktorí sa pred šiestimi mesiacmi vyliečili z nebezpečného vírusového ochorenia ebola. U väčšiny z nich diagnostikovali určitú formu "neurologickej abnormality" vrátane bolestí hlavy a svalov, straty pamäti a depresívnych nálad, informovala britská televízia ITV.
Bolesťami hlavy a stratou pamäti pritom trpela až polovica skúmaných pacientov. U dvoch vyliečených sa prejavovali samovražedné sklony a jeden dokonca trpel halucináciami. "Hoci bol vyhlásený koniec epidémie, ľudia, ktorí ju prežili, stále trpia dlhodobými ťažkosťami. Je pre nás dôležité vedieť, že tento vírus môže ovplyvňovať mozog v dlhodobom horizonte," uviedla jedna z autoriek štúdie Lauren Brownová.
Výsledky výskumu boli zverejnené v čase, keď v Británii už po tretíkrát hospitalizovali zdravotnú sestru Pauline Cafferkeyovú, ktorá sa vyliečila z eboly. Dôvodom boli bližšie nešpecifikované oneskorené komplikácie súvisiace s prekonaným ochorením.
Epidémia eboly v západnej Afrike, ktorá bola najhoršou v dejinách, si od decembra 2013 vyžiadala vyše 11.300 životov. Celkový počet nakazených presiahol hranicu 28.000.