Islamista poslal syna na samovražednú misiu, ten ho na rozlúčku pobozkal

20.2.2016 23:47

Na internete sa objavilo otrasné propagandistické video Islamského štátu zobrazujúce 11-ročného chlapca v blízkosti sýrskeho Aleppa ako bozkáva svojho otca na rozlúčku predtým, ako sa vydá na samovražednú misiu.

Islamista poslal syna na samovražednú misiu, ten ho na rozlúčku pobozkal
Foto: reprofoto youtube

Počty detských bojovníkov rastú

Radikáli z hnutia Islamský štát v boji stále viac využívajú detských vojakov. Vlani v ich radoch v Sýrii a v Iraku podľa odhadov padlo takmer 90 bojovníkov, ktorým ešte nebolo 18 rokov, čo je dvojnásobok oproti roku 2014. Nové čísla dali dokopy výskumníci Georgijskej univerzity v USA a zverejnila ich armádna organizácia Centrum pre boj s terorizmom so sídlom vo West Pointe.

Univerzitní odborníci po 13 mesiacov - od januára 2015 do januára 2016 - mapovali správy uverejnené samotným Islamským štátom a spočítali, že za tú dobu zomrelo v boji 89 chlapcov vo veku od ôsmich do 18 rokov. Takmer 40 percent z nich prišlo o život pri samovražednom útoku, ďalšia tretina zomrela pri stretoch pozemných jednotiek.

"Určite ich zomrelo ešte oveľa viac. Hovoríme len o tom, čo samotný IS vlani zverejnil," citoval server BBC jedného zo spoluautorov štúdie Charlieho Wintera.

Využívané rovnakým spôsobom

Hoci radikáli často nezverejňujú pravé mená zabitých, podarilo sa u veľkej časti mŕtvych expertom zistiť vek a národnosť. Došli k záveru, že 60 percent týchto detí bolo vo veku 12 až 16 rokov, šesť percent potom vo veku od ôsmich do 12 rokov. Väčšina detských bojovníkov padla na území Iraku, často ale išlo o Sýrčanov. Medzi zabitými boli takisto chlapci pochádzajúci z Jemenu, Saudskej Arábie, Líbye či Tuniska.

Počet maloletých, ktorých sa darí IS regrutovať, sa podľa Wintera zvyšuje. Vlani podľa neho v radoch radikálov pôsobilo trikrát viac detí ako o rok predtým. Alarmujúce je aj to, že neplnoletí vojaci plnia v jednotkách v podstate totožné úlohy ako dospelí.

"V iných konfliktoch môže zapojenie detských vojakov predstavovať akúsi stratégiu poslednej záchrany, kedy sa takto rýchlo nahrádzajú straty na bojisku alebo ide o špeciálne operácie, kde by boli dospelí menej efektívni. V prípade IS sú ale deti využívané takmer rovnakým spôsobom ako dospelí," uviedol Winter.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok