Zlatého medveďa na Berlinale získal dokument venovaný téme utečencov
Taliansko-francúzsky dokument Fuocoammare (Oheň na mori) venovaný problematike utečencov získal prestížneho Zlatého medveďa, hlavnú cenu 66. ročníka berlínskeho medzinárodného filmového festivalu Berlinale.
Politické stanovisko s umením
Snímku talianskeho režiséra Gianfranca Rosiho, ktorá mala na festivale svetovú premiéru, ocenila sedemčlenná odborná porota pod vedením americkej oscarovej herečky Meryl Streepovej.
"Tento rok bol plný rozmanitých filmov. Ale ohromila nás mimoriadna veľkosť jedného filmu, ktorý spája politické stanovisko s umením. To je srdce Berlinale, o to tu ide," povedala pri odovzdávaní Zlatého medveďa Meryl Streepová. "Tento film chce stáť pred našimi očami, a tiež bude, aby ukázal naše činy a naše nasadenie. Je to dôležitý film," uviedla o snímke, ktorý sa venuje talianskemu ostrovu Lampedusa, kam priplávajú utečenci cez Stredozemné more. V dvoch dejových líniách dokument zachytáva bežný život obyvateľov ostrova a ťažkú situáciu utečencov, ktorí sa na "lodiach smrti" snažia doplaviť na Lampedusu.
Veľkú cenu poroty získala bosniansko-francúzska dráma Smrt u Sarajevu (Smrť v Sarajeve) bosnianskeho režiséra Danisa Tanoviča.
Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu udelili Francúzske Mii Hansenovej-Löveovej za film L’avenir (Budúcnosť). Sošky strieborných medveďov za herecké výkony si prevzali Dánka Trine Dyrholmová (film Kollektivet) Tunisan Madžd Mastúra (Hedi).
The #Berlinale2016 #GoldenBear for Best Film: FUOCOAMMARE (Fire at Sea)! Congratulations! #Berlinale pic.twitter.com/SI50lJkVG6
— Berlinale (@berlinale) February 20, 2016
Stovky filmov z celého sveta
Dvakrát bodovala aj ázijská kimenatografia. Strieborného medveďa za výnimočný umelecký výkon dostal Mark Lee Ping-Bing, kameraman čínskeho filmu Crosscurrent. Cenou Afreda Bauera za nové perspektívy v kinematografii odmenili filipínsko-singapurskú drámu Hele sa Hiwagang Hapis.
Za najlepšieho scenáristu v Berlíne vyhlásili Poliaka Tomasza Wasilewského, ktorý sa podieľal na vzniku poľsko-švédskej drámy Zjednoczone Stany Milosci.
V kategórii krátkometrážnych filmov ocenili portugalskú snímku Balada de um Batráquio (Zlatý medveď) a britsko-dánsko-holandský koprodukčný film A Man returned (Strieborný medveď).
Na festivale premietli tentoraz viac ako 400 filmov rôznych žánrov z celého sveta, 18 z nich sa uchádzalo o hlavné trofeje v súťaži celovečerných filmov. Ani slovenská, ani česká kinematografia v tejto súťaži nemala zastúpenie.
Vlani Zlatého medveďa dostal film Taxi Teherán od iránskeho režiséra Džafara Panahího.
Trailer víťaznej snímky