Svet pripravuje tvrdé sankcie voči KĽDR za skúšku rakety
Severná Kórea bude zrejme čoskoro čeliť prísnym sankciám za víkendové vypustenie rakety dlhého doletu. Doposiaľ najtvrdšie sankcie proti režimu v Pchjongjangu chcú v Bezpečnostnej rade OSN presadiť USA.
Vážna hrozba
Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová vyzvala v noci nadnes najmä v Čínu, aby sa pripojila k "tvrdým bezprecedentným opatreniam". Tieto opatrenia by mali byť prijaté veľmi rýchlo a prekonať očakávania severokórejského diktátora Kim Čong-una.
"Dúfame, že Čína, tak ako všetci členovia rady, uvidí vážnu hrozbu pre regionálny mier a bezpečnosť," povedala Powerová krátko po tom, ako vypustenie rakety odsúdilo najvyššie grémium OSN na svojom mimoriadnom zasadaní v New Yorku. Čínsky veľvyslanec pri OSN Liou Ťie-i si však podľa agentúry AP myslí, že nová rezolúcia by mala znížiť napätie, smerovať k denuklearizácii, udržaniu mieru a stability a pomôcť nájsť diplomatické riešenie.
Japonsko koná urgentne
Svoje sankcie voči KĽDR sa pripravuje sprísniť Japonsko. Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga povedal, že jeho krajina chce rozhodnúť o možných opatreniach "čo najrýchlejšie", ale odmietol uviesť podrobnosti. Nevyjadril sa ani k tomu, či ich Tokio prijme pred schválením rezolúcie BR OSN.
O sprísnení jednostranných sankcií proti Severnej Kórei uvažuje podľa svojej šéfky diplomacie Julie Bishopovej i Austrália. Ministerka dnes v parlamente vyzvala OSN, aby urobila to isté. Austrália už zakázala obchodovanie s luxusným a vojenským tovarom a službami so Severnou Kóreou. Zakázala tiež niektorým Severokórejčanom vstup na svoje územie a zablokovala finančné operácie s tamojšími kľúčovými jednotlivcami a organizáciami.
Severná Kórea tvrdí, že vyniesla raketa na obežnú dráhu družicu na pozorovanie Zeme. Podľa medzinárodného spoločenstva však išlo o skrytú skúšku rakety dlhého doletu.