Slováci tvorili živé reťaze za učiteľov, v Bratislave prišlo až 2000 ľudí

1.2.2016 18:21

Nespokojní učitelia, rodičia i študenti vytvorili v centre Bratislavy živú reťaz. Začínala sa pri Úrade vlády SR a tiahla sa okolo Prezidentského paláca smerom na Štefánikovu ulicu a potom na Leškovu ulicu späť k úradu vlády. Podobnú akciu zorganizovali aj košickí učitelia pred magistrátom mesta.

Slováci tvorili živé reťaze za učiteľov, v Bratislave prišlo až 2000 ľudí
Foto: SITA/Marko Erd

14 slovenských miest

Podľa Vladimíra Crmomana z Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá podujatie zorganizovala, verejnosť prišla vyjadriť podporu štrajkujúcim učiteľom. "Bojujeme za to, aby mal kto o desať rokov učiť, aby sa niečo zmenilo v školstve, aby sa celý ten systém začal točiť smerom ku kvalite a k tomu, aby žiaci mali kvalitné školstvo, od čoho závisí blahobyt celej spoločnosti a celá naša budúcnosť," uviedol Crmoman.

Podujatie sa v Bratislave začalo na Námestí slobody a účastníci začali krátko po 15.30 h tvoriť reťaz. Živú reťaz tvorilo približne 2000 ľudí. Tí sa rozišli po 16.30 h. Podujatia rovnakého typu sa podľa Crmomana uskutočnili celkovo v 14 slovenských mestách.

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Štrajkovalo sa aj v Košiciach

Učitelia, ktorí sa zapojili do štrajku, vytvorili živú reťaz aj pred košickým magistrátom. Podporiť ich prišli i rodičia a sympatizanti. "Je to celoslovenská akcia. Snažíme sa ukázať nejakým spôsobom nielen učiteľskej verejnosti, ale aj rodičom, aby sme spoločne tento boj zvíťazili," uviedol organizátor podujatia Juraj Kolesár z Iniciatívy slovenských učiteľov.

V Košiciach sú dňu do štrajku zapojené štyri základné školy v pôsobnosti mesta. Celkový počet štrajkujúcich učiteľov oproti minulému týždňu klesol o 71. Aktuálne štrajkuje 94 pedagógov. Kolesár to hodnotiť nechcel. "Ťažko povedať, dnes sú polročné prázdniny. Všetky čísla budeme vedieť v utorok," povedal.

Pred magistrát prišlo približne 250 ľudí. Napriek poklesu počtu učiteľov zapojených do protestu je presvedčený, že štrajk nepôjde do zabudnutia. "Podľa našich informácií určite nastane nejaký reštart, lebo sa ozývajú iné regióny, ako Prešov, Michalovce, Trebišov, dokonca Spišská Nová Ves. Otázka je, že či učitelia chcú dokázať to, čo si predsavzali. Ak áno, tak sa musia postaviť sami za seba," tvrdí Kolesár.

Štrajkovať sa mi oplatí, vraví učiteľ

Do živej reťaze sa zapojil i učiteľ Štefan Čontoš. V Základnej škole Družicová v Košiciach, kde pôsobí, sa do štrajku zapojil ako jediný zo 46 pedagógov. S kolegami sa o svojom rozhodnutí rozprával.

"Debaty prebiehali, že by ma odhovárali, to povedať nemôžem. Z mojej strany to bolo také, ani nie presviedčanie, pretože tlačiť na pílu nemá význam. Je dôležité, aby každý sám za seba pochopil, o čo ide v tomto štrajku a či sa mu oplatí štrajkovať. Mne sa oplatí," povedal.

Hodnotiť celkovo štrajk je podľa neho ťažké, keďže štrajkuje dva dni. "Ak vezmeme do úvahy, že štrajk prebieha od pondelka minulého týždňa, tak je to najmasovejší štrajk v dejinách Slovenska, učiteľský určite," dodal Čontoš.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok