Krok ku geneticky upraveným deťom? Británia povolila kontroverzný výskum
Britský Úrad pre ľudské oplodnenie a embryológiu schválil žiadosť vedcov o úpravu genetického kódu človeka za použitia novej techniky, ktorá však podľa kritikov prekračuje priveľa etických hraníc.
Prvý pokus uskutočnili Číňania
Predmetná inštitúcia odobrila výskum vedený vedkyňou Kathy Niakanovou za účelom porozumieť génom, ktoré ľudské zárodky potrebujú na svoj úspešný vývoj.
Prvý pokus o modifikáciu génov v ľudských embryách uskutočnili vlani čínski vedci. Hoci ich laboratórny pokus nebol úspešný, vzbudil nádej na úpravu génov so zámerom opraviť gény budúcich generácií.
Vedci tvrdia, že takýto postup by mohol viesť k liečeniu chorôb ako svalová dystrofia či HIV. Odporcovia varujú, že manipulácia s genetickým kódom takýmto spôsobom by mohla eventuálne viesť ku geneticky upravených deťom.
Neplodnosti zatiaľ nerozumieme
Výskum sa uskutoční na Inštitúte Francisa Cricka v Londýne. Pokusy budú realizované v prvých siedmich dňoch od oplodnenia a mali by osvetliť príčiny prirodzeného potratu. Vedci však nebudú mať povolené vložiť tieto embryá do tela ženy, pripomína stanica BBC.
"Dôvodom, prečo je tento výskum taký dôležitý, je skutočnosť, že potraty a neplodnosť sú veľmi bežnými javmi, ale nerozumieme im dostatočne," uviedla Niakanová.