Do nemocníc nenastúpili stovky sestier, Čislák podáva trestné oznámenie
Do práce po víkende nenastúpili stovky zdravotných sestier, ktorým uplynula výpovedná lehota. Minister zdravotníctva pre ich výroky o ohrození zdravotnej starostlivosti podáva trestné oznámenie. Opozícia chce riešiť situáciu na mimoriadnom parlamentnom výbore.
Ohrozená či zabezpečená starostlivosť?
Minister Viliam Čislák podáva pre vyjadrenia sestier o ohrození zdravotnej starostlivosti trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy. Nepáčia sa mu tvrdenia sesterskej komory a odborov o ohrození starostlivosti pre vyše milión pacientov. Na brífingu opätovne deklaroval, že zdravotná starostlivosť je zabezpečená.
"Podal som trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy na všetkých tých, ktorí tieto správy v posledných piatich dňoch šírili," povedal Čislák. Na ohrozenie starostlivosti upozornila ešte minulý týždeň viackrát šéfka sesterských odborov Monika Kavecká, trestné oznámenie spomína viaceré jej výroky.
„Z našich nemocníc odišlo 540 sestier. Ľudsky mi je to veľmi ľúto, ale musím povedať, že zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov SR, pre všetkých pacientov, teda aj v Žilinskom a Prešovskom kraji, je plnohodnotne zabezpečená. Zabezpečujeme adekvátnu starostlivosť, bezpečnú pre pacienta," vyhlásil šéf rezortu. Sestry, ktoré podľa jeho slov skočili na lep svojim zástupkyniam, sú v tejto chvíli nezamestnané.
Zastrašovanie smskami?
V žilinskej aj prešovskej nemocnici, z ktorých pre hromadné výpovede odišlo najviac sestier, sa má akútna starostlivosť poskytovať na 100 percent. V prípade odkladnej je to asi 70 percent, priblížil ďalej Čislák. Situácia sa má meniť každým dňom prijímaním nových sestier. Minister odmietol, že by išlo o improvizáciu, nemocnice sa mali na situáciu pripravovať dva mesiace. "Zdravotný systém na Slovensku nie je nijakým spôsobom ohrozený," zdôraznil.
Komora a odbory podľa Čisláka sestry naďalej zastrašujú. Má ísť o tie, ktoré prišli do nemocníc, v ktorých padli hromadné výpovede. "Formou smsiek sa vyhrážajú a zastrašujú sestry, aby jednoducho neboli nápomocné, aby nepomáhali fungovať týmto nemocniciam. Sestry opustili svojich pacientov a je to prvýkrát v histórii Slovenska," tvrdí Čislák. Zdôvodňuje to nedeľným odchodom žilinských sestier z ARO či sestrami na PN-kách v prešovskej nemocnici.
Sestry oznámenie neprekvapilo
Trestné oznámenie ministra zdravotníctva sestry podľa šéfky ich odborov Moniky Kaveckej vôbec neprekvapilo. Sestry sa napriek tomu nebudú báť hovoriť o situácii v nemocniciach, avizovala prezidentka komory Iveta Lazorová. "Budeme podávať občanom pravdivé svedectvá o tom, ako sa poskytuje zdravotná starostlivosť," povedala.
Situácia s hromadnými výpoveďami sestier by sa mala riešiť na mimoriadnej schôdzi parlamentu, myslí si Kavecká. Upozorňuje, že vláda požiadavky sestier dlhodobo ignoruje. Vyzvala preto všetkých politikov, aby situáciu riešili a nebrali to len ako príležitosť na politikárčenie. Zodpovednosť za súčasný stav nesie podľa jej slov Čislák, ktorý so zástupcami sestier od podania hromadných výpovedí nerokoval, ako aj premiér Robert Fico.
"Arogancia moci, s ktorou sme sa v posledných dňoch a týždňoch stretávali, nás iba utvrdzuje v tom, že sme sa rozhodli správne, že je potrebné poukázať na to, ako celý systém nefunguje, a utvrdzuje nás v tom, že toto riešenie, ku ktorému sme sa odhodlali, je jediné možné na to, aby sme vyriešili konečne situáciu nielen sestier, ale celého zdravotníckeho systému," zhrnula Lazorová.
Radšej na mimoriadnom výbore
Parlamentné opozičné strany by chceli radšej riešiť situáciu v zdravotníctve na mimoriadnom výbore ako na schôdzi pléna, uviedli predstavitelia KDH, OĽaNO, Mosta-Híd aj SaS. Po mimoriadnej schôdzi volá šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorý by chcel rokovať o možnostiach, ako nájsť v štátnom rozpočte 100 miliónov eur pre požiadavky sestier. Na zvolanie mimoriadnej schôdze však ešte musí vyzbierať 29 ďalších podpisov poslancov.
"V súčasnom období tesne pred voľbami môže byť zvolanie mimoriadnej schôdze zneužiteľné a môže sa to otočiť proti nám. Skôr by som bol za zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru, kde možno diskutovať priamo s ministrom aj sestrami. Na schôdzi pléna sestry slovo dostať nemôžu. Ak by s tým teda pán Frešo súhlasil, takto by som začal," odporučil exminister zdravotníctva a súčasný člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Ivan Uhliarik (KDH). Pôdu výboru považuje za konštruktívnejšiu. "Plénum sa môže ťahať dlhé hodiny, navyše Smer-SD, ktorý má väčšinu, by nemusel schváliť program," dodal Uhliarik.
Aj predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Sólymos si myslí, že celú záležitosť okolo sestier by mal najskôr prerokovať výbor. "Tam môžu prísť aj sestry a vec sa preberie na odbornejšej úrovni. Všetko je ale v rukách Smeru-SD. Dá sa niečo spraviť aj so sestrami aj s učiteľmi, ale je to zodpovednosť vlády. A hlavne ide o to, či to vláda chce riešiť, alebo nie. Zatiaľ sa mi zdá, že nemá situáciu pod kontrolou," povedal.
Frešo by rád videl sestry v NR SR
Šéf OĽaNO Igor Matovič by si chcel dohodnúť s opozičnými stranami spoločný postup. "Ale najskôr by mal byť výbor a až potom schôdza. Takto je to vždy v prípade mimoriadnych zasadnutí," odkázal. Poslanec SaS Martin Poliačik upozornil, že Pavol Frešo pri dôležitých hlasovaniach v parlamente hlasoval so Smerom-SD, preto by bolo logické, keby podpisy pod akúkoľvek mimoriadnu schôdzu hľadal v radoch vládnej strany. "Preferujeme však rovnaký postup ako pri školstve, kde pre štrajk učiteľov zasadne výbor. Teda najskôr odborná diskusia na pôde výboru a na ňu potom môže nadväzovať mimoriadne plénum," uzavrel Poliačik.
Frešo by chcel do parlamentu pozvať zástupkyne sestier a ich odborových združení a dať im šancu obhájiť svoje požiadavky. "Všetci sme sa presvedčili, že sestry to s výpoveďami myslia vážne. Chceme, aby sestry vystúpili na pôde NR SR, pretože je nedôstojné, aby pre plat učiteľka stála v daždi, alebo sestra sa doslova doprosovala stretnutia na úrade vlády. V tejto situácii je na prvom mieste pacient a na mimoriadnej schôdzi je nevyhnutné schváliť legislatívny rámec, ktorý presvedčí zdravotné sestry, aby sa vrátili k svojim pacientom," skonštatoval Frešo.
Za mimoriadku sú aj odbory
Mimoriadne zasadnutie NR SR podporuje aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. "Považujeme to za konštruktívnu snahu o zmenu nevyhovujúcej legislatívy v skrátenom legislatívnom procese, ktorá by dokázala v krátkom čase zvrátiť krízovú situáciu v slovenskom zdravotníctve," informovala predsedníčka OZSaPA Monika Kavecká. Podľa jej slov je férové, aby sa k požiadavkám sestier vyjadrili všetky parlamentné politické strany a svojím hlasovaním na pôde parlamentu ukázali, ako im na budúcnosti celého sesterského stavu v slovenských nemocniciach záleží.
OZSaPA zároveň vyzýva všetky parlamentné politické strany, aby podporili túto iniciatívu a svojimi podpismi pomohli ku skorému zvolaniu mimoriadnej schôdze parlamentu, kde by sa urýchlene vyriešila krízová situácia v nemocniciach.
Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek, spustili akciu hromadných výpovedí vlani 25. novembra. Parlament vtedy schválil zákon, ktorý upravil ich mzdy. Platí od januára 2016. Zdravotníci sa sťažujú, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ho, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.