Školský výbor sa napokon zíde, pozvali ministra aj štrajkujúcich

28.1.2016 12:29

Štvrtý deň trvá ostrý štrajk učiteľov a pedagogických pracovníkov na Slovensku. Niektoré školy stále zostávajú zatvorené, niektoré fungujú v obmedzenom režime. Ešte pred voľbami sa napokon zíde aj školský výbor parlamentu, kam pozvali všetky zúčastnené strany.

Smerák Mamojka je skeptický

Mimoriadny Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zvoláva jeho predseda Mojmír Mamojka na utorok na 14. hodinu. Urobil tak na základe podpisov opozičných poslancov, ktorí chcú hovoriť o situácii v školstve.     

Mamojka z vládneho Smeru potvrdil, že na výbor pozýva ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD), predstaviteľov Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorí stoja za aktuálnym štrajkom pedagógov, aj šéfa školských odborov Pavla Ondeka. Či zasadnutie niečomu pomôže, však Mamojka príliš neverí. "Ako pragmatik hovorím, že veľa nevyriešime. Principiálne, v mnohých veciach majú pravdu, nikto netvrdí, že v školstve je peňazí dosť. Štrajkujúci učitelia si však kazia obsah formou. Nám končí mandát 5. marca, tak reálne, čo môžeme za štyri týždne vyriešiť?" pýtal sa.     

Podľa Mamojku je to podobná situácia, ako keď po skončení futbalového zápasu kopne hráč do súpera a tréner sa na základe toho dožaduje pokutového kopu. "Čo môže, ak už je po zápase? Principiálne majú učitelia pravdu, ale riešiť to teraz, je absurdné," uzavrel.

Učitelia z ISU rekapitulujú tretí štrajkovací deň

Učiteľov je opäť menej

Počet učiteľov zapojených do štrajku oproti strede poklesol. Vo štvrtok ráno podľa webstránky Iniciatívy slovenských učiteľov bolo zapojených asi 10.600 učiteľov, v stredu sa toto číslo pohybovalo okolo 11.000. Poklesol aj počet zapojených škôl z približne 820 na viac ako 780.      

Nespokojní učitelia aj počas štvrtka chystali demonštrácie, a to v Košiciach a Nových Zámkoch. Pripravovali aj dobrovoľnícke podujatia či diskusie vo viacerých mestách Slovenska. Zástupcov ISU mal prijať aj prezident Andrej Kiska. 

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva. Na Slovensku je podľa údajov ministerstva školstva 2935 materských, 2113 základných a 868 stredných škôl. Učiteľov je približne 89.000.

Budú hľadať spoločné riešenie

Jeden z iniciátorov zasadnutia, podpredseda výboru Martin Fronc z KDH, ešte nevie, aké uznesenie výbor prijme."Musíme ho dohodnúť s vládnymi poslancami, lebo oni majú väčšinu. Chcem hľadať spoločné riešenie v pondelok," povedal.      

Samotný výbor inicioval preto, lebo považuje za dôležité, aby poslanci, ktorí sa školstvom zaoberajú, poznali skutočné postoje zainteresovaných strán. "Chcem počuť od ministra jeho postoj k veci, lebo jeho vyjadrenia sa mi zdajú byť príliš radikálne vo vzťahu k štrajkujúcim. Ja osobne by som tiež chcel, aby aspoň do budúcnosti padol záväzok niečo so školstvom urobiť. Nemyslím len platy, ale aj mnohé iné veci. Mala by byť prijatá vízia rozvoja školstva, ale nie len vládnou väčšinou, ale širším politickým spektrom," uzavrel.      

Časť nezaradených poslancov by však chcela o problematike hovoriť priamo v pléne. Poslanci na čele s Jurajom Miškovom sa už pokúsili zozbierať potrebných 30 podpisov, zhromaždili len osem. Nedávno preto opakovane vyzvali opozičné strany na súčinnosť.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok