Austrália zvažuje odtrhnutie od britskej koruny, väčšina chce republiku
Lídri siedmich z austrálskych štátov a teritórií podpísali vyhlásenie, v ktorom žiadajú, aby sa Austrália stala republikou. Informovala o tom agentúra Reuters.
Pod britskou suverenitou
Austrália je konštitučnou monarchiou, na čele ktorej stojí britská kráľovná Alžbeta II. Napriek tomu, že jej úloha je do značnej miery ceremoniálna, panovníčka má právomoc rozpustiť parlament, k čomu došlo v roku 1975, keď počas ústavnej krízy kráľovná Alžbeta rozpustila kabinet premiéra Gougha Whitlama.
Otázka štátneho zriadenia Austrálie je predmetom dlhodobých diskusií, ktoré sa každoročne zintenzívnia pred 26. januárom, keď si Austrálčania pripomínajú Deň Austrálie, označujúci príchod prvej britskej flotily do Austrálie a vyhlásenie britskej suverenity nad východným pobrežím kontinentu.
Nie za života kráľovnej
"Austrália sa už dávno mala stať zvrchovaným štátom," uviedol premiér Južnej Austrálie Jay Weatherill, ktorý je jedným zo signatárov výzvy na vyhlásenie republiky.
Nádeje na zmenu nálad Austrálčanov ohľadom vyhlásenia republiky sa oživili, keď na poste austrálskeho premiéra vystriedal minulý rok monarchistu Tonyho Abbotta presvedčený republikán Malcolm Turnbull.
"Moje odhodlanie dosiahnuť, aby bol hlavou štátu Austrálčan, je stále rovnaké," uviedol na margo vyhlásenia Turnbull, ktorý stál v 90. rokoch na čele Austrálskeho republikánskeho hnutia. Sám Turnbull však v minulosti povedal, že zmena politického systému Austrálie nie je prioritou, kým na britskom tróne sedí 89-ročná Alžbeta II.