Britskí dopravcovia žiadajú nasadenie vojakov na migrantov v Calais

24.1.2016 18:54

Británia zvažuje prijatie detí sýrskych utečencov, ktoré v dôsledku vojnového konfliktu vycestovali do európskych krajín bez sprievodu. Zároveň vyzýva Francúzsko, aby k ochrane kamiónov pred migrantmi snažiacimi sa preniknúť do Británie nasadilo do Calais vojakov.

Šokujúce narušenie bezpečnosti

Združenie britských diaľkových dopravcov vyzvalo Francúzsko, aby k ochrane kamiónov pred migrantmi, ktorí sa snažia preniknúť do Británie nasadilo do Calais vojakov. Výzva prišla po tom, čo bol kvôli skupine migrantov, snažiacich sa preniknúť na trajekt, dočasne uzavretý tento severofrancúzsky prístav.

Británia po Francúzsku opakovane požadovala posilnenie bezpečnostných opatrení v Calais a obe krajiny vlani podpísali dohodu o spolupráci."Je na čase, aby úrady uznali naše požiadavky a aby armáda začala strážiť prístav a jeho okolie," povedal podľa stanice BBC šéf združenia britských diaľkových dopravcov Richard Burnett, ktorý incident označil za "šokujúce narušenie bezpečnosti". Podľa neho migranti snažiaci sa dostať do kamiónov ohrozujú bezpečnosť vodičov.

Niektorí platia životom

Požiadavku podľa BBC podporil aj konzervatívny poslanec Damian Collins zvolený za región pri anglickom prístave Dover, kam doprava z Calais mieri.

Už niekoľko rokov migranti dúfajú, že sa z Francúzska dostanú do Británie na nákladných automobiloch alebo vlakom cez podmorský tunel. Niektorí za riskantnú cestu cez Lamanšský prieliv zaplatia životom. Obe krajiny v lete podpísali dohodu, ktorá zaviazala Francúzsko zvýšiť počet policajtov v Calais, Londýn mal zase poskytnúť niekoľko miliónov libier na nové opatrenia.

Vo Francúzsku ostať môžu, no nechcú

V Calais zároveň prebehla demonštrácia približne dvoch tisíc ľudí za zlepšenie situácie ľudí obývajúcich tábor zvaný "džungle". Niektorí z účastníkov tohto pochodu, ktorý vyzýval úrady k väčšej ústretovosti k migrantom, pochádzali z Británie.

Mnohí utečenci veria, že v Británii budú mať jednoduchšie podmienky, pretože tam majú príbuzných alebo hovoria len anglicky. Preto vo Francúzsku nežiadajú o azyl, aj keď by podľa francúzskeho ministerstva vnútra mali veľkú šancu na jeho získanie.

Briti chcú pomôcť deťom

Británia ale zároveň zvažuje prijatie detí sýrskych utečencov, ktoré v dôsledku vojnového konfliktu vycestovali do európskych krajín bez sprievodu. Uviedla to britská ministerka pre medzinárodný rozvoj Justine Greeningová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Britská vláda podľa slov ministerky momentálne premýšľa, ako by pomohla týmto približne 3000 deťom, ktoré sú v Európe bez rodičov či aj akýchkoľvek iných opatrovníkov. K ich prijatiu Britániu už dlhšie vyzývajú tamojší ľudskoprávni aktivisti. Greeningová teraz naznačila, že vláda by ich žiadostiam mohla čoskoro vyhovieť. Rozhodnutie vo veci však doposiaľ nepadlo.

Premiér David Cameron už skôr avizoval, že Británia sa chystá v priebehu nasledujúcich piatich rokov prijať 20.000 utečencov z táborov v blízkovýchodných krajinách. Kritici tohto rozhodnutia však označujú britskú pomoc v rámci migračnej krízy za nedostatočnú a pre porovnanie udávajú, že len do Nemecka prišlo v minulom roku asi 1,1 milióna utečencov. Viacerí aktivisti a tiež približne 80 biskupov anglikánskej cirkvi Camerona vyzvali, aby v tejto záležitosti spravil viac.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok