Nemecká katolícka cirkev kritizuje obmedzenie prijímania utečencov v Rakúsku
Katolícka cirkev v Nemecku skritizovala zámer ohraničiť počet utečencov prijímaných v susednom Rakúsku, ktorý tamojší vládni predstavitelia oznámili tento týždeň.
Nevyhnutnosť európskeho riešenia
Kresťania nesmú dopustiť, aby sa uzatvárali hranice pred ľuďmi, ktorí prežili nekonečné utrpenie a sú odkázaní na pomoc iných, povedal hamburský arcibiskup Stefan Hesse.
"Nie je nám jasné, ako by mala byť horná hranica uplatňovaná," cituje agentúra DPA Hesseho vyjadrenie pre vydanie denníka Neue Osnabrücker Zeitung.
Hamburský arcibiskup, ktorý je splnomocnencom Konferencie biskupov Nemecka pre utečencov, reagoval na výsledok stredajšieho "azylového summitu" vo Viedni, kde sa členovia rakúskej spolkovej vlády a krajinských vlád dohodli, že vo svojej krajine do polovice roka 2019 prijmú najviac 127.500 žiadateľov o azyl.
Hesse v tejto súvislosti poukázal na právo jednotlivca žiadať o azyl a príslušný medzinárodný dohovor zo Ženevy. Vyjadril tiež presvedčenie, že v otázke migrácie sú nevyhnutné "európske riešenia".
Nechcú ich ohraničiť
Ešte vlani katolícka cirkev vystúpila proti požiadavke ohraničiť počet utečencov prijatých Nemeckom, ktorú vzniesla Kresťanskosociálna únia v Bavorsku (CSU).
Rakúsky limit pre tento rok má byť 37.500 žiadateľov o azyl, čo je o približne 50.000 menej než vlani. Horná hranica na rok 2017 bola stanovená na 35.000 žiadateľov o azyl, v roku 2018 ich Rakúsko prijme len 30.000 a v prvom polroku 2019 ešte o 5000 menej. Čo sa bude diať v prípade, ak sa uvedené limity prekročia, zatiaľ zostáva otvorené.