Správa o Litvinenkovej vražde našla vinníka v Kremli, Rusi sa bránia

21.1.2016 07:35

Ruský prezident Vladimir Putin podľa britského sudcu pravdepodobne schválil vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, ktorý zomrel v roku 2006 na otravu polóniom. Moskva hovorí o spolitizovaní prípadu a zhoršení vzťahov z Londýnom.

Mali svoje dôvody

Samotnú vraždu vykonali dvaja ruskí agenti na povel ruskej kontrarozviedky FSB, vyplýva z dlhoočakávaných záverov britského vyšetrovania.

"Operácia FSB bola pravdepodobne schválená Patruševom a tiež prezidentom Putinom," uviedol vyšetrujúci sudca vo svojich záveroch. Nikolaj Patrušev bol vtedajším šéfom FSB a teraz predsedá ruskej Bezpečnostnej rade.

Podľa záverov súdneho vyšetrovania, z ktorého presiakli informácie už vlani v júli, mali Putin a členovia jeho administratívy k zabitiu Litvinenka svoje dôvody.

Kritizoval Kremeľ

Podľa vyšetrovania existujú dôkazy, že bývalí ruskí agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremľa Litvinenka izotopom rádioaktívneho polónia 210. Látku mu primiešali do čaju počas stretnutia, ktoré sa na jeseň roku 2006 konalo v londýnskom hoteli Millennium.

Litvinenko ako agent pracoval najskôr pre Sovietsky zväz a potom pre Rusko, neskôr ale začal kritizovať vedenie svojej krajiny aj pomery v rozviedke. Nakoniec v roku 2001 získal politický azyl v Británii, prijal britské občianstvo a pracoval pre tajnú službu MI6.

Umierajúci Litvinenko obvinil Putina, že ho nechal zabiť. Kremeľ vždy popieral, že by bol do prípadu zapletený, rovnako ako Lugovoj a Kovtun, ktorých Rusko odmietlo vydať.

Protiruská hystéria

"Obvinenia na moju adresu sú absurdné. Ako sme aj očakávali, k senzácii nedošlo: oznámené výsledky vyšetrovania opäť potvrdzujú protiruskú pozíciu Londýna, neschopnosť a neochotu Angličanov ustanoviť pravú príčinu Litvinenkovej smrti," vyhlásil poslanec ruskej Štátnej dumy Andrej Lugovoj.

Tzv. polóniový škandál sa podľa Lugovoja stal pre Londýn pohodlným spôsobom, ako dosiahnuť politické záujmy. Poslanec Dumy súčasne vyjadril nádej, že po "polóniovom procese" britské súdnictvo príde o mýtus o svojej nestrannosti.

Lugovoj upozornil, že s obnovením vyšetrovania prípadu Litvinenko časovo koliduje "protiruská hystéria", ktorá sa rozpútala po udalostiach na Ukrajine z roku 2014. Ako poznamenal, obnovenie vyšetrovania okolností Litvinenkovej smrti považuje za "úbohý pokus využiť tohto kostlivca v skrini na uspokojenie politických ambícií Londýna".

Správu odmietlo aj ruské ministerstvo zahraničia. Vyšetrovanie malo byť neprehliadné a spolitizované a zhorší vzťahy Lodnýna a Moskvy. "Ľutujeme, že čisto trestnoprávny prípad bol spolitizovaný a zašpinil ovzdušie dvojstranných vzťahov," povedala hovorkyňa ministerstva podľa agentúry RIA.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok