Slovenská a česká diplomacia vyzvala Poľsko a EÚ na zmiernenie emócií
Slovensko aj Česká republika sú zástancami pokojného dialógu medzi EÚ a Poľskom zameraného na vyriešenie sporu o dodržiavaní princípov právneho štátu, z ktorých porušovania viní novú konzervatívnu vládu vo Varšave exekutíva EÚ.
Riešenie vidia v dialógu
Na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli to uviedli minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek.
Lajčák v reakcii na novinársku otázku, či by sa SR pripojila k sankciám EÚ voči Poľsku, ak by k tejto možnosti došlo, odpovedal, že nič netreba predbiehať. V tejto kauze podľa neho zazneli zo strany predstaviteľov EÚ niektoré mediálne vyhlásenia, ktoré neboli korektné. Aj preto podľa neho treba privítať, že začal proces predbežného vyšetrovania, ktorý je v súlade so zmluvami o EÚ.
"To znamená dialóg. Na záver dialógu spoznáme oficiálne stanovisko Európskej komisie. Neponáhľajme sa s nejakým hodnotením a už vôbec nie s odsudzovaním a nálepkovaním," uviedol Lajčák. Dodal, že by nebolo rozumné prinášať hodnotenia skôr, než budú k dispozícii relevantné fakty.
Hovoriť vecne o situácii
Šéf českej diplomacie v tejto súvislosti ocenil spoločné vyhlásenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska a poľského prezidenta Andrzeja Dudu, keď obaja politici zdôraznili, že treba odložiť emócie a hovoriť vecne o situácii. "Ja by som s tým súhlasil, pretože poľská vláda tu ešte nie je dlho a robiť závery o tom, čo chce obmedziť Poľsko, mi pripadá predčasné," uviedol Zaorálek.
Podľa jeho slov netreba pochybovať o tom, že mechanizmus právneho štátu, ktorý zaviedlo Poľsko v posledných rokoch, je dosť silný na to, aby zvládol situáciu v podobe zmeny vlády a zmeny jej politickej orientácie.
"Ak aj poľský expremiér Tusk hovorí, že dajme tomu čas a odložme emócie, Česká republika s tým naplno súhlasí," povedal Zaorálek.