Rúhání zablahoželal Iránu, zrušenie sankcií privítali aj mocnosti
Iránsky prezident Hasan Rúhání zablahoželal svojej krajine k implementácii dohody, ktorej zámerom je obmedzenie tamojšieho jadrového programu výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií.
Teherán splnil záväzky
"Vďaka bohu za toto požehnanie a poklonu pred trpezlivosťou iránskeho národa," uviedol Rúhání prostredníctvom sociálnej siete Twitter.
#ImplementationDay--I thank God for this blessing & bow to the greatness of the patient nation of Iran. Congrats on this glorious victory!
Spojené štáty a Európska únia oznámili po rokovaniach vo Viedni zrušenie sankcií uvalených na Irán. Stalo sa tak po tom, ako Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vo svojej záverečnej správe potvrdila, že Teherán splnil záväzky vyplývajúce z vlaňajšej jadrovej dohody so šiestimi veľmocami.
Oznámenie o zrušení sankcií svetové mocnosti privítali. Americký minister zahraničných vecí John Kerry označil dosiahnutie implementácie dohody za prelomové, pričom uviedol, že svet bude odteraz bezpečnejším miestom.
Izrael medzi gratulantmi chýba
Implementáciu dohody verejne privítal aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun či francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius. Pan vyjadril nádej, že dohoda prispeje k väčšej spolupráci a dosiahnutí mieru, bezpečnosti a stability v regióne. Fabius tiež prejavil radosť, no dodal, že Francúzsko bude teraz pozorne sledovať, či Teherán svoje záväzky dodržiava.
Ku gratuláciám sa naopak nepridal Izrael. Kancelária premiéra Benjamina Netanjahua bezprostredne po oznámení zrušenia sankcií vydala vyhlásenie, že Irán je podporovateľom terorizmu, destabilizuje Blízky východ a svojich jadrových ambícií sa nevzdal. Netanjahuov úrad zároveň svetové mocnosti vyzval, aby aktivity Iránu pozorne sledovali a ostro zareagovali na akékoľvek porušenie dohody.
Bezpečnejší svet
Implementácia jadrovej dohody s Iránom zjednoduší podľa slov amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho riešenie ďalších problémov na Blízkom východe.
"S plne implementovanou dohodou, môže medzinárodné spoločenstvo konečne začať pracovať na riešení ďalších problémov regiónu... vrátane krízy v Sýrii," vyhlásil Kerry. Dohodu s Iránom zároveň označil za prelomovú. "Dnešok je prvým dňom bezpečnejšieho sveta," dodal.
V dohode so šiestimi svetovými veľmocami sa Irán zaviazal výrazne obmedziť svoje jadrové aktivity výmenou za zrušenie reštriktívnych opatrení zo strany EÚ a USA, ktoré vážne poškodzovali jeho ekonomiku.
Zredukovanie jadrového programu
Teherán súhlasil, že demontuje tisíce centrifúg na obohacovanie uránu, zníži svoje zásoby obohateného uránu z 12 ton na niekoľko stoviek kilogramov a reaktor v meste Arák, ktorý vyrába plutónium, zapečatí betónom.
Zredukovanie jadrového programu Iránu spolu s inšpekciami zo strany MAAE majú zaručiť, že sa Teherán v budúcnosti nebude pokúšať vyrobiť atómové zbrane. Implementácia predmetnej jadrovej dohody prišla 13 rokov po zverejnení informácií, že Teherán tajne vybudoval jadrové komplexy a pokúsil sa o vývoj atómového arzenálu.
Kerry dodal, že medzinárodné spoločenstvo by malo voči Iránu a jeho plneniu dohodnutých záväzkov zostať aj v nadchádzajúcich rokoch ostražité.