Taiwančania si zvolili novú hlavu štátu, historicky prvú ženu
Taiwanská opozičná kandidátka Caj Jing-wen zvíťazila v prezidentských voľbách, čím sa stala prvou prezidentkou tejto ostrovnej krajiny.
Jej strana bude mať väčšinu v parlamente
Caj stojí na čele Demokratickej pokrokovej strany, ktorá požaduje úplnú nezávislosť od Číny. Keďže Caj neuznáva politiku "jednej Číny", podľa kritikov sa tým zhoršia diplomatické vzťahy medzi Taiwanom a Pekingom.
Caj sa stala predsedníčkou DPP v roku 2008 po tom, ako stranu postihla séria korupčných škandálov. Politička je známa ako zástankyňa práv komunity LGBTI, ako aj sobášov medzi osobami rovnakého pohlavia.
Caj v hlasovaní porazila kandidáta vládnucej Nacionalistickej strany Erica Ču a Jamesa Sung Čchu-jü z Prvej strany ľudu. Ču sa po zverejnení volebných výsledkov zároveň vzdal postu predsedu svojej strany.
Politička vo funkcii nahradí Ma Jing-ťioua, ktorý bol hlavou štátu dve predchádzajúce funkčné obdobia. Podľa prieskumov verejnej mienky Caj uspela aj vďaka všeobecnej nespokojnosti ostrovanov so súčasným prezidentom.
Demokratická pokroková strana budúcej taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen bude mať zároveň prvýkrát v histórii väčšinu v parlamente. DPP obsadí 69 zo 113 poslaneckých kresiel, zatiaľ čo doteraz vládna Národná strana (Kuomintang) bude mať v zákonodarnom zbore len 32 zástupcov.
Eskalácia napätia
Ide len o druhé víťazstvo kandidáta DPP v prezidentských voľbách. Prvým bol Čchen Šuej-pien, zástanca samostatnosti Taiwanu, počas mandátu ktorého v rokoch 2000-08 došlo k eskalácií napätia medzi Čínou a Taiwanom.
Voľby sa konali len niekoľko mesiacov po historickom stretnutí lídrov oboch krajín, pripomína stanica BBC. Peking považuje Taiwan stále za svoju provinciu a pohrozil, že v prípade potreby sa ho opäť zmocní aj vojensky.
Paralelne s prezidentskými voľbami sa na Taiwane koná aj hlasovanie o zložení 133-členného parlamentu. Jeho výsledok je neistý, lebo nezávislí kandidáti a menšie strany by mohli ohroziť pozície nacionalistov i DPP.