Kiska ocenil pätnásť osobností, je medzi nimi Handzuš i Valko
Štátne vyznamenania udelil prezident Andrej Kiska 15 osobnostiam pri príležitosti štátneho sviatku Dňa vzniku Slovenskej republiky. Slávnostný akt sa odohral v Rytierskej sále Bratislavského hradu.
Vyznamenanie všeobecného úsilia
"Šťastný je ten, kto má bohatý zmysel života, šťastný je ten, kto dokáže poctivým úsilím aspoň sčasti uskutočniť svoje ideály. Je mi cťou oceniť 15 žien a mužov, ktorí svojím dielom, svojimi skutkami a svojím poctivým úsilím uskutočňovali svoje ideály a sny. Žili a konali tak, že pomohli náš svet robiť lepším, krajším, múdrejším, humánnejším. A ktorí robili a robia česť svojej vlasti u nás doma aj za hranicami Slovenska," povedal v príhovore prezident.
Podľa Kisku sú štátne vyznamenania predovšetkým individuálnym ocenením. "Ale vždy im rozumieme aj ako vyznamenanie všeobecného úsilia o to, na čom musíme stavať, aby sme nestratili ideály a sny," uviedol prezident a prítomných požiadal o minútu ticha za zosnulého kňaza, nositeľa Radu Ľudovíta Štúra Slovenskej republiky Antona Srholca.
Najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam udelil Kiska opernej speváčke Lucii Popp za dlhoročné mimoriadne zásluhy v oblasti umenia a kultúry a za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj práva odovzdal Kiska Pavlovi Holländerovi.
Valko i Dušek
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam udelil prezident Ernestovi Valkovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj práva.
Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd získala Dalma Špitzerová. Rovnaké vyznamenanie udelila hlava štátu aj Olegovi Pastierovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a za literárnu a vydavateľskú činnosť, Soni Szomolányi za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj v oblasti spoločenských vied, Martinovi Porubjakovi in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj v oblasti kultúry a divadla a Hane Hegerovej za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry Slovenskej republiky.
Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti výtvarného umenia udelil Kiska Rudolfovi Sikorovi a rovnaké vyznamenanie za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky a za literárnu a pedagogickú činnosť aj Dušanovi Dušekovi.
Rady a kríže
Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti zdravotníctva získala Júlia Horáková a za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti architektúry aj Vladimír Dedeček.
Medaila prezidenta SR za dlhoročné významné zásluhy v oblasti školstva, výchovy a vzdelávania si odniesla Mária Smreková, rovnaké vyznamenanie získali aj Helena Pašiaková za dlhoročné významné zásluhy v oblasti školstva, výchovy a vzdelávania a Michal Handzuš za významné osobné zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za významné šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Udeľovanie vyznamenaní, najmä štátnych, je významnou formou uznania zásluh občanov SR aj iných štátov. Ide o morálne a spoločenské ocenenie vynikajúcich jednotlivcov, výnimočne aj vojenských útvarov a vojenských zväzkov, ktoré majú zástavu. Právo udeľovať štátne vyznamenania patrí k tradičným kompetenciám hláv štátov.
Štátne vyznamenania sú rady (vyššie) a kríže (nižšie). Prezident udeľuje aj Rad Andreja Hlinku, Kríž Milana Rastislava Štefánika a Medailu prezidenta SR.