Američania dokončili protiraketovú základňu v Rumunsku, Rusko vraj neohrozí
Spojené štáty a Rumunsko oznámili dokončenie protiraketovej základne južne od Bukurešti. Zariadenie má byť súčasťou obranného štítu chrániaceho amerických spojencov v Európe pred iránskymi raketami.

Reakcia na hrozbu z Iránu
Americký veľvyslanec v Rumunsku Hans Klemm a rumunský minister zahraničia Lazar Comanescu počas slávnostného ceremoniálu zopakovali, že základňa nie je namierená proti Rusku, ktoré proti nej protestovalo.
Silný radar, komunikačné zariadenie aj samotné protirakety predali veliteľom na základni Deveselu a pripravené k bojovému použitiu budú na začiatku budúceho roka.
Na budovaní základne sa pracovalo rok. Jej dokončenie urýchlil nedávny úspešný test podobného systému na pobreží Havajských ostrovov. "Systém je už pripravený k ochrane južnej Európy pred ohrozením z Iránu, pokiaľ sa táto krajina rozhodne porušiť platné dohody," povedal novinárom Riki Ellison z nevládnej americkej Aliancie za raketovú obranu.
Spojené štáty disponujú štyrmi protiraketovými batériami na základni Rota v Španielsku a štyrmi na lodiach v Perzskom zálive.
Pribudnú v Poľsku a Turecku
"Systém nie je, a opakujem nie je, namierený proti Rusku, a ani nie je schopný Rusko ohroziť," uviedol Klemm. "Vysvetlili sme to Rusom pri mnohých príležitostiach, a napriek tomu Rusko adresovalo výhražné vyhlásenia predovšetkým tým spojencom, ktorí sa podieľali na budovaní systému," dodal. Comanescu povedal, že zariadenie je čiste defenzívne a má mať odstrašujúci charakter.
Plány na vybudovanie protiraketovej obrany v Európe ohlásil ešte predchádzajúci americký prezident George Bush; pôvodne počítali s radarom v Česku a základňou v Poľsku. K ich úprave došlo za súčasného prezidenta Baracka Obamu. Terajší projekt počíta s tým, že protiraketové prostriedky a radary by mali byť do roku 2018 rozmiestené taktiež v Poľsku a neskôr v Turecku.
Základňu v Rumunsku dokončili v čase, kedy americká vláda rokuje o tom, ako reagovať na októbrový iránsky test balistickej rakety, ktorý bol porušením rezolúcií OSN. Skúška naviac vzbudila medzi niektorými americkými zákonodarcami obavy ohľadom nedávnej dohody západných mocností a Teheránu o obmedzení jeho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií. Spojené štáty pritom oznámili, že časť sankcií možno zrušia už v januári.