Peking vyhlásil najvyšší stupeň pohotovosti. Pre smog
V Pekingu vyhlásili najvyšší stupeň smogového poplachu. Zatvorené sú školy, na stavbách sa nepracuje, ľudia chodia po uliciach v rúškach. Hladina nebezpečných častíc vo vzduchu je doslova alarmujúca - až desaťnásobne prekračuje hodnoty stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Najvyšší stupeň vyhlásili prvýkrát
Úrady v čínskom hlavnom meste nariadili zatvoriť školy, pozastaviť stavebnú činnosť a obmedziť dopravu po tom, ako v oblasti Pekingu vyhlásili pre najbližšie dni v dôsledku vysokej úrovne smogu najvyšší - červený - stupeň pohotovosti. Informovala o tom stanica BBC.
Najvyšší stupeň pohotovosti kvôli smogovej situácii vyhlásili v Pekingu vôbec prvýkrát, napísala agentúra Sinchua. Zlé podmienky majú podľa odhadov príslušných úradov trvať dlhšie než tri dni s tým, že najhoršia situácia má v čínskej metropole nastať v období od utorka do štvrtka.
Nariadenie platí od utorka rána do štvrtkového poludnia, keď sa očakáva príchod studeného frontu, ktorý by mohol ovzdušie 20-miliónovej metropoly rozptýliť. V tieto dni budú môcť v uliciach Pekingu vždy jazdiť iba motorové vozidlá raz s párnymi a raz s nepárnymi poznávacími značkami.
Desaťkrát nad limitom
Index kvality ovzdušia dosiahol hodnotu 253, čo je desaťkrát nad limitom odporúčaným Svetovou zdravotníckou organizáciou.
V takomto prípade ambasáda odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek fyzickým aktivitám vonku, a to najmä ľudom s ochorením srdca alebo pľúc, starším osobám a deťom.
Index kvality ovzdušia monitoruje veľvyslanectvo USA v Pekingu a vyjadruje koncentráciu pevných častíc menších ako 2,5 mikrometra.
Znečistenie môže spôsobit rakovinu
Druhý najvyšší - oranžový - stupeň smogovej pohotovosti vyhlásili v Pekingu už 30. novembra. Regionálna vláda vtedy nariadila zastaviť činnosť stovkám tovární, ako aj činnosť všetkých prác, spôsobujúcich prach. Koncentrácia zdraviu škodlivých pevných častíc v ovzduší vtedy v čínskom hlavnom meste Peking takmer 20-krát prekročila limit stanovený organizáciou WHO.
Jemné častice prenikajú priamo do krvného riečiska a môžu spôsobiť rakovinu. Už v predchádzajúcich týždňoch dosahoval AQI hodnoty nad 200 alebo 300 bodov, pričom WHO odporúča hranicu 25.
Peking a mnoho ďalších miest v severnej Číne opakovane postihuje zimný smog, ktorý je zapríčinený znečistením ovzdušia a poveternostnými podmienkami.