Abádí: Irak sa môže pre tureckých vojakov obrátiť na BR OSN
Iracký premiér Hajdar Abádí uviedol, že jeho krajina by sa mohla obrátiť na Bezpečnostnú radu OSN, ak Turecko nestiahne do 48 hodín svojich vojakov vyslaných do severného Iraku.
Porušenie irackej zvrchovanosti
Abádí zdôraznil, že k umiestneniu stoviek tureckých vojakov neďaleko severoirackého mesta Mosul, ovládaného džihádistickou skupinou Islamský štát, došlo vo štvrtok bez súhlasu alebo upovedomenia irackej vlády. Ide tak o porušenie irackej zvrchovanosti, informovala agentúra Reuters.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu reagoval na pobúrenie irackých predstaviteľov v sobotu vyhlásením, že ide o rutinnú rotáciu vojakov na podporu tábora, ktoré turecké sily predtým zriadili na žiadosť guvernéra Mosulu a v koordinácii s irackým ministerstvo obrany.
Iracký minister obrany Chálid Ubajdí oznámil, že svojmu tureckému rezortnému partnerovi povedal, že k vyslaniu tureckých jednotiek došlo bez informovania alebo koordinácie s Bagdadom a títo vojaci by mali byť stiahnutí.
Nepriateľský čin
Turecký minister obrany Vecdi Gönül mu podľa jeho slov vysvetlil, že nasadenie vojakov je potrebné na ochranu tureckých vojenských poradcov, ktorí poskytujú výcvik irackým silám severovýchodne od Mosulu v rámci príprav na ofenzívu s cieľom opätovne dobyť mesto. Ubajdí však tvrdí, že vyslaná turecká jednotka je priveľká na takýto účel.
Iracké vedenie označilo vyslanie tureckých vojakov za nepriateľský čin a porušenie medzinárodného práva. Bagdad si tiež predvolal tureckého veľvyslanca, aby mu odovzdal oficiálny protest. Agentúra Reuters citovala zdroje z úradu tureckého premiéra, podľa ktorých Turecko po námietkach Bagdadu zastaví ďalšie presuny vojakov do oblasti pri Mosule.