Počas diskusie o protiteroristickom balíčku vyčítali Ficovi väzňov z Guantánama

4.12.2015 11:06

Poslanci sa vrátili k diskusii o protiteroristickom balíčku. Opozícia vyčítala premiérovi, že najväčších teroristov doviezol on.

Teoristi za fotografiu?

Najväčších teroristov priviezol na Slovensko premiér Robert Fico výmenou za fotografiu v Bielom dome s americkým prezidentom Barackom Obamom pred minuloročnými slovenskými prezidentskými voľbami. Vyhlásil to v parlamente opozičný poslanec Alojz Hlina pri rokovaní o vládnom protiteroristickom balíčku. Poukazoval na prijatie väzňov z Guantánama. Podobný názor má aj Daniel Lipšic.

Hlina sa zároveň pýtal, prečo vláda prichádza s antiteroristickými zákonmi tri mesiace pred parlamentnými voľbami, keď terorizmus nevznikol teraz. "Čo 11. september a útok na Dvojičky? Čo januárový útok na časopis Charlie Hebdo? Kde ste boli doteraz? Teroristi nevznikli teraz," obrátil sa Hlina na vládny Smer-SD.


Dodal, že ak máme také "brutálne nedostatočné zákony na boj s terorizmom", prečo ich vláda nemenila už pri uvedených útokoch, ale až teraz v predvolebnej kampani. "Prečo ste doteraz nechránili občanov? Prečo až teraz tri mesiace pred voľbami?" adresoval vládnej strane.

Podpredseda parlamentu Miroslav Číž pripomenul migračnú krízu a voľný pohyb aj neznámych osôb po Európe. "Po Európe sa pohybujú tisícky neidentifikovaných osôb," zdôraznil Číž.

Sú bezpečnostným rizikom?

O tom, že vláda Roberta Fica priviedla na Slovensko bezpečnostné riziko v podobe väzňov z Guantánama, hovoril v pléne aj Daniel Lipšic. "Bolo nám viackrát deklarované, že nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko. Všetci traja absolvovali teroristický výcvik," povedal Lipšic. Poukázal aj na to, že minimálne jeden z nich vyčíňal v Guantáname.

Podľa Lipšica je to práve Ficova vláda, ktorá najviac ohrozuje bezpečnosť krajiny. "Len pre pár fotografií v Bielom dome pred voľbami. Vám nie je hanba oblepiť celé Slovensko plagátmi, že chránite Slovensko? A pred kým? Pred sebou?" rozhorčil sa Lipšic na Smer-SD.

Voči Lipšicovým vyjadreniam sa ohradil predseda parlamentu Peter Pellegrini. Považuje za bezpečnostné riziko to, keď poslanci vrátane Lipšica hovoria verejne v pléne o tom, čo prerokoval parlamentný výbor v režime prísne tajné. Lipšic kritizoval privezenie väzňov z Guantánama aj v roku 2014. Minister vnútra Robert Kaliňák v týchto väzňoch bezpečnostné riziko nevidel. "Ujguri nikdy neboli považovaní za riziko. Máme dostatočne veľa informácií na to, aby sme dokázali eliminovať riziko," hovoril v januári 2014 Kaliňák. Zároveň už vtedy odmietol, že návšteva premiéra Roberta Fica v Bielom dome bola odmenou za prijatie väzňov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok