Únia potrebuje jednotu i schopnosť väčšej koordinácie, vyhlásil Schröder

2.12.2015 22:48

Európa, ktorá nechce stratiť svoje pozície, potrebuje jednotu, integritu a taktiež aj spojencov, ako sú Turecko a Rusko. Na medzinárodnej konferencii, ktorá sa v Bratislave venovala téme kapitalizmu v 21. storočí a budúcnosti Európy, to vyhlásil bývalý nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder.

Potreba premostenia do arabského sveta

Nemecký sociálny demokrat poukázal na nepriaznivo sa vyvíjajúcu situáciu pre Európu. Upozornil na to, že okrem "superveľmoci", akou ostávajú USA, rastie stále ekonomický, ale aj politický význam Ázie a tiež niektorých afrických krajín. V prípade, že Európa nechce ostať pozadu, musí byť podľa Schrödera jednotná. "Ak si niekto myslí, že v tejto situácii niečo dosiahne osamotená krajina, je na omyle. S ostatnými dokážeme držať krok len vtedy, ak budeme konať integrovane ako spoločná Európa," povedal bývalý šéf nemeckej exekutívy.

Zdôraznil však, že Európa potrebuje aj spojencov a menoval Turecko a Rusko. "Potrebujeme Turecko v Európskej únii, potrebujeme akési premostenie do arabského sveta a tiež to, aby sa táto krajina nedostala do pazúrov islamského fundamentalizmu," uviedol Schröder. Spoluprácu s Ruskom označil pre Európu za dôležitú z dôvodu ekonomického významu, ktorý Rusko pre starý kontinent má. "Potrebujeme ruský trh, potrebujeme zdroje, ktoré táto krajina má," uviedol bývalý vrcholový politik.

Z pohľadu budúcnosti Európskej únie Schröder pripomenul, že jej perspektíva stojí na tom, či dokáže vyvinúť väčšiu mieru koordinácie. "Vieme koordinovať peňažnú politiku, no už nie ekonomickú, finančnú a už vôbec nie sociálnu politiku," povedal. Varoval tiež pred tým, aby sa únia začala rozdeľovať na veľkých a malých hráčov, ktorí majú menšiu váhu. "Samozrejme, názorové nezhody môžu vzniknúť, no vždy musí v EÚ platiť: jedna krajina - jeden hlas," uviedol. Schröder v tejto súvislosti vyzdvihol slovenského premiéra Roberta Fica. "Hoci niektoré jeho názory nie sú mainstreamové, urobil veľa pre súdržnosť Európy," povedal bývalý nemecký kancelár.

Ekonomické napredovanie Slovenska

Ocenil aj súčasné ekonomické napredovanie Slovenska a Fica pochválil za to, akým spôsobom jeho vláda vedie hospodárstvo krajiny. "Slovensko vedie dynamické národné hospodárstvo a myslím, že je úspešné vďaka prepojeniu sociálneho aspektu s ekonomickou analýzou a politickou kompetenciou, kde sa veci vyvíjajú v rámci kohézie," uviedol Schröder.

Predseda vlády SR sa vo svojom vystúpení zameral práve na dôraz, ktorý jeho kabinet venuje sociálnym princípom spojeným s trhovou ekonomikou. "Vždy u nás dominovali otázky zmierňovania nerovností nielen v sociálnej politike, ale i hospodárstve," uviedol Fico. Spomenul balíčky opatrení s cieľom zlepšiť životnú úroveň, zvýraznil historicky najvyšší nárast minimálnej mzdy či bezplatné cestovanie vlakom pre vybrané skupiny občanov. "Tieto a ďalšie opatrenia, ktoré mnohí spochybňujú, či je to podpora štátu pri zatepľovaní, zníženie DPH pri základných potravinách, alebo podpora zeleným technológiám, predstavujú podľa nás model, ktorý môže smerovať k zmierneniu ekonomických a materiálnych nerovností, ktoré prišli so začiatkom 90. rokov," povedal slovenský premiér.

Ako zároveň zdôraznil, Slovensko sa nemôže rozvíjať bez fungujúcej Európskej únie. "Spoločenstva, ktoré bude globálnym hráčom a zároveň bude dôsledne akceptovať záujmy svojich členských štátov. Taká EÚ je národným, štátnym záujmom Slovenska," vyhlásil Fico.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok