Tajná dohoda o prerozdelení migrantov? Podľa Orbána je všetko dohodnuté
Podľa slov maďarského premiéra Viktora Orbána bude dohoda na prerozdelenie pol milióna migrantov ešte tento týždeň zverejnená a na štáty Vyšehradskej skupiny bude vyvíjaný tlak, aby na základe povinných kvót migrantov prijali.
Horúci zemiak
Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že existuje "polotajná dohoda" o presídlení asi 400.000 až pol milióna sýrskych utečencov z Turecka do Európskej únie. Očakáva, že tento plán bude zverejnený tento týždeň v Berlíne, Maďarsko ho však nemôže akceptovať.
Orbán je známy svojím odporom proti prerozdeľovaniu utečencov v EÚ podľa povinných kvót, podobne ako napríklad Česko či Slovensko. "Problém sa zakrátko stane horúcim zemiakom, pretože, aj keď by to mohlo zostať polotajné, niekto niekde, asi tento týždeň v Berlíne, oznámi, že 400.000 až 500.000 utečencov by mohlo byť presídlených z Turecka priamo do Európskej únie," vyhlásil Orbán.
"Európanov ešte čaká veľmi zlé prekvapenie," povedal a predpovedal, že v najbližších dňoch a týždňoch Maďarsko a ďalšie krajiny V4, teda Česko, Slovensko a Poľsko, budú čeliť intenzívnemu tlaku, aby tento plán akceptovali a súhlasili s povinným prerozdelením utečencov. S tým ale Maďarsko nemôže súhlasiť.
S nápadom prišlo Nemecko
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na summite EÚ-Turecko v Bruseli novinárom povedal, že EK v decembri navrhne, ako by bolo možné uskutočniť legálne presídlenia sýrskych utečencov z Turecka do EÚ. Podiel členských krajín by mal byť dobrovoľný, záujem údajne zatiaľ prejavilo osem krajín. S nápadom prišlo Nemecko.
Kancelárka Angela Merkelová o ňom rokovala s vodcami niektorých významných krajín EÚ a novinárom povedala, že EK svoje návrhy predstaví do 17. decembra. V nemeckej tlači zaznelo číslo 400.000 ľudí, ktorí sú teraz v utečeneckých táboroch v Turecku. EÚ na oplátku za turecký prísľub obmedziť migračnú vlnu sľúbila Ankare tri miliardy eur na zlepšenie situácie utečencov, ako aj otvorenie ďalších kapitol prístupových rozhovorov medzi Tureckom a Úniou v budúcom roku.
Česko nechce riskovať
Turci by sa tiež mohli dočkať ciest do Európy bez víz. V Turecku je momentálne 2,2 milióna sýrskych utečencov a ďalších ľudí z iných krajín v regióne, predovšetkým z Iraku. Turecko svoje doterajšie výdavky spojené s migračnou krízou vyčísľuje zhruba na osem miliárd dolárov.
Maďarsko patrí spoločne so Slovenskom a Českom k najväčším odporcom povinných kvót na prerozdeľovanie utečencov medzi krajiny EÚ. Slovensko podalo žalobu na EÚ pre rozhodnutie o rozdelení migrantov. Rovnaký krok chystá tiež Budapešť, Praha sa ale k tomuto kroku pripojiť nemieni. Podľa premiéra Bohuslava Sobotku by Česko žalobou riskovalo, že stratí svoju pozíciu v EÚ.