Pápež František si v Ugande uctil pamiatku mučeníkov
Pápež František si počas druhého dňa svojej návštevy v Ugande uctil pamiatku katolíckych a anglikánskych mučeníkov, ktorí boli zavraždení koncom 19. storočia na príkaz miestneho kráľa snažiaceho sa zmariť šírenie kresťanstva.
Vyzýval ľudí
"Spomíname si tiež na anglikánskych mučeníkov, ktorých smrť pre Krista vydáva svedectvo ekumenizmu krvi," uviedol pápež v rámci raňajšej omše v anglikánskej svätyni Namugongo ležiacej na východe ugandskej metropoly Kampala, kde prišla o život väčšina spomedzi zmienených 22 katolíckych a 23 anglikánskych mučeníkov.
Na zmienenej omši sa podľa agentúry AP zúčastnilo približne 300.000 ľudí. František na nej zároveň vyzval veriacich, aby využili príklad týchto mučeníkov a stali sa vo svojej vlasti misionármi tým, že sa budú starať o "starých, chudobných, ovdovených či opustených" ľudí.
V rámci stretnutia s tisíckami mladých ľuďmi si pápež vypočul napríklad svedectvo bývalého detského vojaka, ktorý prekonal traumy zo zajatia a mučenia a tiež mladej ženy, ktorá sa narodila ako HIV pozitívna. Mládežníkov následne vyzval, aby nasledovali príklad týchto ľudí a tiež mučeníkov a s pomocou modlitby "negatívne premenili na pozitívne".
Ďalšou zástavkou pápeža bolo katolícke charitatívne centrum. Členov cirkvi na ňom vyzval k starostlivosti o chudobných a zároveň vyslovil kritiku na adresu dnešnej kultúry, ktorá opovrhuje predovšetkým "nenarodenými, mladými a starými". Kresťania podľa jeho slov potrebujú preukázať, že ľudia sú dôležitejší než veci a, že to "kým sme je dôležitejšie než to, čo vlastníme," dodal.
Stretol sa s prezidentom Južného Sudánu
Pápež František pricestoval do Ugandy v piatok z Kene, ktorá bola prvou jeho zástavkou v rámci takzvanej africkej cesty. Tú zakončí nedeľňajšou návštevou Stredoafrickej republiky. V rámci svojej dvojdňovej návštevy Ugandy sa František stretol s tamojším prezidentom Yowerim Musevenim a tiež s prezidentom Južného Sudánu Salvom Kiirom, ktorý bol v tejto krajine na návšteve.
Hovorca Vatikánu Federico Lombardi uviedol, že pápež sa na piatkovej súkromnej schôdzke s Kiirom usiloval presadiť nastolenie mieru v tomto najmladšom štáte sveta, ktorý už takmer dva roky sužuje občianska vojna. Ďalšie detaily ohľadne stretnutia však verejnosti neposkytol. V nedeľu pápeža očakávajú v Stredoafrickej republike, kde od roku 2013 zúri občianska vojna - proti sebe v nej stoja kresťanské a moslimské milície. Aj preto je táto časť jeho cesty po Afrike považovaná za najriskantnejšiu.
Františkova cesta po Afrike je už jeho 11 zahraničnou cestou od roku 2013, keď sa zhostil pápežského úradu. Afrika je domovom približne 180 miliónov katolíkov, pričom ich rady sa rozrastajú najrýchlejšie práve v tejto časti sveta, dodala DPA.