Turci zverejnili nahrávku s varovaním bombardéru, Moskva ju kritizuje

26.11.2015 12:52

Turecko zverejnilo zvukový záznam, ktorý zachytáva varovanie tureckej armády adresované pilotovi ruského stíhacieho bombardéra, ktorý bol neskôr zostrelený v oblasti hranice so Sýriou.

Turci zverejnili nahrávku s varovaním bombardéru, Moskva ju kritizuje
Foto: SITA/AP

Chýba varovanie o spustení paľby?

O nahrávke, ktorú medzičasom odvysielali mnohé turecké a západné médiá, informovala aj agentúra RIA Novosti, ktorá však poukázala na to, že audiozáznam je pomerne zlej kvality a nezaznieva v ňom varovanie o spustení paľby.

Podľa agentúry AP, ktorá má audiozáznam tiež k dispozícii, ruská posádka dostala niekoľko varovaní, keď sa približovala do tureckého vzdušného priestoru, a viacero výziev na zmenu kurzu lietadla.

Podľa AP na nahrávke zaznieva: "Tu hliadka tureckého vojenského letectva. Približujete sa k tureckému vzdušnému priestoru. Okamžite zmeňte kurz na juh." Turecká stíhačka F-16 napokon zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24, pričom ako dôvod uviedla, že ruský stroj napriek viacerým varovaniam narušil turecký vzdušný priestor.

Scéna z plánovanej politiky

Pilot havarovaného ruského bombardéra, ktorý haváriu - na rozdiel od navigátora - prežil, však interpretáciu incidentu zaznievajúcu z Turecka odmieta a tvrdí, že jeho lietadlo do tureckého vzdušného priestoru nevniklo. Jeho tvrdenie podľa RIA Novosti potvrdzujú aj záznamy sýrskej protivzdušnej obrany.

Incident vyvolal veľké napätie medzi Ruskom a Tureckom, ktoré je aj členom NATO. Rusko už dalo najavo, že zostrelenie ruskej stíhačky Su-24 raketou vypálenou z tureckej F-16 by mohlo mať za následok zrušenie spoločných projektov.

Incident s ruským bombardérom má dohru aj na tureckej vnútropolitickej scéne: podpredseda opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany Idris Baluken ho označil za vopred naplánovaný.

"Je očividné, že zostrelenie ruského lietadla bolo naplánované dávnejšie a uskutočnené len teraz. To, čo sme videli, bola scéna z plánovanej politiky. Reálna príčina zostrelenia lietadla je v tom, že vládna Strana spravodlivosti a rozvoja cíti nutnosť zasiahnuť do operácií proti Frontu an-Nusra a Ahrár aš-Šám," uviedol Baluken. Obavy vlády v Ankare o osud sýrskych Turkménov sú podľa neho len zámienkou, ktorú vláda využíva.

Upozornil, že Strana spravodlivosti a rozvoja "nevydala ani hláska, keď Turkméni v roku 2014 zomierali v Iraku" pri útokoch Islamského štátu na mestá, kde žila početná turkménska menšina.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok