Starosta Bruselu vianočné trhy nezruší: Nebudeme žiť islamským životom
Starosta Bruselu Yvan Mayeur vyjadril presvedčenie, že život v belgickej metropole sa aj napriek súčasnému najvyššiemu stupňu ohrozenia vráti do normálnych koľají. Vo vysielaní televíznej stanice RTBF dodal, že radnica nevydá pokyn na zrušenie tradičných vianočných trhov.
Nebol by to život, aký poznajú
Štvrtý, najvyšší stupeň ohrozenia, ktorý je spojený s pátraním po osobách spojených s parížskymi atentátmi, v stále Bruseli. Úrady už avizovali, že od stredy by malo opäť premávať metro i električky a otvoria sa aj školy.
Obyvatelia Bruselu sa v tejto situácii pýtajú, či mesto zakáže vianočné trhy, ktoré sa konajú na viacerých častiach historického centra. Starosta Bruselu odkázal, že v pláne to nie je.
"To by bola všeobecná katastrofa. Nemôžeme naďalej žiť v týchto podmienkach, nebudeme žiť podľa islamského režimu," vysvetlil Mayeur. Spresnil, že ani pod tlakom teroristických hrozieb nemôžu zostať školy zatvorené, kultúrna činnosť obmedzená či obchody vyľudnené. Pripomenul, že ak by ľudia mali "zakázané" žiť vlastným spôsobom života - baviť sa, chodiť do svojich obľúbených reštaurácií, barov a posedieť na terasách v meste -, potom by to už nebol život, aký poznajú.
Bezpečné miestnosti
Starosta zdôraznil, že mesto a príslušné úrady musia prijať všetky opatrenia pre návrat k normálnej situácii a zároveň pokračovať v pátraní po osobách, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre verejnosť. Zdôraznil, že škodlivá je akákoľvek "hysterizácia" či vyvolávanie paniky. "Neočakávam príliš rýchly návrat k normálu, zároveň sa však nechcem strmhlav vrhať do režimu, ktorý nie je náš," vysvetlil Mayeur.
Veľké obavy panujú v súvislosti s režimom na školách. Mayeur spresnil, že v Bruseli je okolo 35.000 žiakov a študentov, k tomu treba pripočítať okolo 5200 členov pedagogického zboru. Pre zaistenie ich bezpečnosti metropola potrebuje pomoc na federálnej úrovni, hoci už viac ako týždeň mesto v spolupráci s políciou vypracováva plán zvýšenia bezpečnosti na školách.
Frankofónna ministerka školstva Joelle Milquetová v tejto súvislosti navrhla vytvorenie takzvaných "bezpečných miestností" na každej škole, kde by sa v prípade núdze mohli uchýliť žiaci a učitelia.
Extrémna tolerancia
Dianie v Bruseli sa stalo dôvodom aj na vnútropolitický boj v Belgicku. Senátor Karl Vanlouwe zo strany Nová flámska aliancia, ktorá sa netají svojím protiimigrantským postojom, pre denník Le Soir uviedol, že za súčasný stav v hlavnom meste môže aj "islamo-socializmus".
Vanlouwe upozornil, že príliš ústretový postoj frankofónnej Socialistickej strany k imigrantom za posledných 20 rokov, v znamení extrémnej tolerancie, spôsobil vznik živnej pôdy pre netoleranciu k západnému spôsobu života a mesto je teraz považované za "základňu islamského barbarstva".