Islamisti sú odhodlaní vyrobiť chemické zbrane, kapacity na to majú
Organizácia Islamský štát sa s mimoriadnym odhodlaním pokúša vyvinúť chemické zbrane a zriadila inštitúciu určenú na výskum a experimenty za pomoci vedcov z Iraku, Sýrie a iných častí regiónu. Uviedli to nemenovaní predstavitelia irackej a americkej tajnej služby.
Obavy z hrozivého scenára
Toto úsilie Islamského štátu vyvoláva na Západe obavy z hrozivého scenára, že IS podnikne krvavé útoky na veľké mestá, podobné tým parížskym z minulého piatka. Francúzsky premiér Manuel Valls varoval, že islamskí extrémisti možno v určitom časovom bode použijú pri útoku chemické alebo biologické zbrane.
"Terorizmus zasiahol Francúzsko nie preto, čo robí v Iraku a Sýrii... ale preto, čím je," povedal Valls dolnej komore parlamentu. "Vieme, že je tu aj riziko chemických alebo biologických zbraní," dodal, hoci konkrétnu hrozbu nespomenul.
Za pomoci vojenských expertov
Ako povedali americkí predstavitelia, nie sú presvedčení, že IS skutočne dokáže vyvinúť sofistikované zbrane ako napríklad nervovoparalytický plyn, ktoré sú na teroristický útok na civilný cieľ najvhodnejšie. IS zatiaľ na bojiskách v Iraku a Sýrii použil yperit, známy aj ako horčicový plyn.
Irackí predstavitelia však vyjadrili obavy, že extrémisti už ovládajú obrovské územia v Iraku a Sýrii a majú teda slobodu vo výbere lokalít, ktoré sú vhodné na zriadenie laboratórií a výrobu tohto druhu zbraní - majú tiež širokú škálu expertov, civilných a vojenských, ktorí im pomáhajú.