Írsky premiér má prehľad o menštruačnom cykle žien, samé mu ho tweetujú
Katolícke Írsko rozdeľuje téma interrupcií. Premiér Enda Kenny sa však vyjadril, že prípadnú zmenu zákona nechá až na novú vládu, ktorá bude známa budúci rok.
Interrupcia v prípade ohrozenia života
V rámci kampane zameranej na reformu zákona o interrupciách začali ženy v Írsku tweetovať údaje o svojom menštruačnom cykle priamo na konto írskeho premiéra Endu Kennyho.
Téma interrupcií naďalej rozdeľuje relatívne konzervatívnu írsku spoločnosť, ktorá už pritom súhlasila s manželstvami ľudí rovnakého pohlavia. Interrupcie boli v Írsku úplne zakázané až do roku 2013, keď bol prijatý návrh zákona, že tehotenstvo môže byť ukončené v prípade ohrozenia života ženy.
I'm bleeding! @EndaKennyTD Bleedin outraged that Irish women in the 21st Century don't have the right to chose #repealthe8th
— Saundra Stephen (@hiheal) November 6, 2015
"Odkedy sme zistili, ako írskemu štátu ležia na srdci naše reprodukčné orgány, myslíme, že by bolo správne, keby ženy Írska umožnili svojmu vodcovi @EndaKennyTD, aby poznal všetky detaily ich menštruačných cyklov," vysvetlila herečka Grainne Maguirová vo svojom tweete, ktorým celú kampaň spustila.
Hi @endakennyTD it's that time of the month & i haven't a clue! Could you ask lads at the Oireacthas? #repealthe8th pic.twitter.com/OVTSF2r5iz
— Gráinne Maguire (@GrainneMaguire) November 6, 2015
Zmena najskôr o rok
Praktizujúci katolík Kenny avizoval, že prípadné zmeny v "potratovom zákone" nechá až na novú vládu, ktorá vzíde z budúcoročných parlamentných volieb. Liberáli v dnešnej koalícii už medzičasom uviedli, že sa chcú zasadiť za zmenu tohto zákona tak, aby umožňoval interrupciu v prípade, že k otehotneniu došlo pri znásilnení alebo inceste, ako aj v prípade fatálneho poškodenia plodu.
Až do roku 2013 platil v Írsku zákon z roku 1867, na základe ktorého za interrupciu hrozilo až doživotné väzenie. Írky preto kvôli ukončeniu tehotenstva zvykli cestovať do zahraničia, najčastejšie do Británie.
Interrupcie v Írsku sa dostali opäť do popredia záujmu verejnosti po tom, ako tam v októbri 2012 zomrela 31-ročná Indka Savita Halappanavarová. Tej lekári odmietli vykonať interrupciu s odôvodnením, že plod má už vyvinuté a funkčné srdce. Plod však Savite zapríčinil otravu krvi, ktorej podľahla.
Hey @EndaKennyTD are you BLEEDIN listening to these tweets? We're waiting for a BLOODY response @GrainneMaguire #repealthe8th
— Jo Halpin (@sunniecoolbeans) November 5, 2015