Básnik Pablo Neruda mohol byť zavraždený, priznala čilská vláda
Čilské úrady priznali, že básnik a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Pablo Neruda mohol byť zavraždený po štátnom prevrate v roku 1973, po ktorom sa k moci v Čile dostal diktátor Augusto Pinochet.
Pravdepodobne nezomrel na rakovinu
Čilské ministerstvo vnútra vydalo vyhlásenie v súvislosti s medializovanými správami, podľa ktorých Neruda pravdepodobne nezomrel na rakovinu prostaty, ktorou trpel. Ministerstvo zároveň uznalo pravosť dokumentu, ktorý v marci tohto roka zverejnil španielsky denník El País.
"Je jednoznačne možné a vysoko pravdepodobné, že za Nerudovu smrť je zodpovedná tretia strana," uvádza sa v dokumente čilského ministerstva zverejnenom v El Paíse. Ministerstvo však zároveň upozornilo, že komisia, ktorá kontroverzný prípad Nerudovho úmrtia vyšetruje, zatiaľ nedospela k nijakým záverom.
Neruda, ktorý je známy básňami o vášnivej láske a názormi zarytého komunistu, podľa predpokladov zomrel na rakovinu prostaty len niekoľko dní po štátnom prevrate z 11. septembra 1973, vďaka ktorému zavládla brutálna pravicová vojenská diktatúra generála Augusta Pinocheta.
Zomrel rukou Pinochetovych katov?
Básnikov šofér pred časom vyhlásil, že Pinochetovi agenti využili Nerudovu chorobu na to, že mu injekciou zaviedli do žalúdka jed, keď bol pripútaný na lôžko na Klinike sv. Márie v čilskej metropole Santiago.
Podľa jednej teórie ho otrávili preto, že bol zarytým komunistom a verným stúpencom zosadeného prezidenta Salvadora Allendeho, pričom vládli obavy, že sa stane vodcom opozície proti diktatúre.
Pri vyšetrovaní v roku 2013 však testy vykonané na vzorkách odobratých z Nerudovho exhumovaného tela nepriniesli dôkazy, ktoré by podporili tvrdenia o otrave. Zásadné dôkazy o cudzom zavinení básnikovej smrti nepriniesli ani testy vykonané tohto roku.