Život na Zemi sa zrejme objavil oveľa skôr, ako sa predpokladalo
Americkí vedci objavili v horninách v Západnej Austrálii skameneliny mikroorganizmov, ktorých vek stanovili na 4,1 miliardy rokov.
Vyplýva to zo zverejnenej vedeckej štúdie, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA. Bádatelia skúmajúci horniny v oblasti Jack Hills, ležiacej približne 800 kilometrov od mesta Perth, objavili mikroskopické skameneliny v zrnkách grafitu, ktoré uviazli v kryštáloch zirkónu.
Materiál nachádzajúci sa v grafite obsahoval izotop uhlíka, ktorý sa zvyčajne spája so živými organizmami, čo naznačuje, že život na Zemi sa objavil relatívne krátko po jej vzniku pred 4,6 miliardami rokov.
The gift that keeps giving: Evidence for early life on Earth found in the Jack Hills zircons. https://t.co/YEM0RA3yUC
— NanoPaleoMagnetism (@NanoPaleoMag) October 20, 2015
Tím vedcov vedených Markom Harrisonom z Kalifornskej univerzity v Los Angeles uviedol, že ku kontaminácii grafitu nedošlo ani po niekoľkých miliardách rokov vďaka tomu, že sa nachádzal v zirkónovom puzdre. Podľa Harrisona "môže byť prítomnosť izotopu uhlíka v hornine dôkazom, že život na Zemi vznikol pred 4,1 miliardami rokov".
"Z našej štúdie vyplýva, že izotop uhlíka sa na zemskom povrchu nachádza zhruba o 300 miliónov rokov dlhšie, ako dokazovali doposiaľ najstaršie vzorky nájdené na juhozápade Grónska," uvádza sa v štúdii amerických vedcov, ktorá bola publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.