Pan Ki-mun navštívil Lomnický štít i Levoču, stretol sa aj s Kiskom

18.10.2015 13:52

Viac ako jednodňová návšteva generálneho tajomníka Organizácie spojených národov Pan Ki-muna večer vyvrcholila stretnutím s prezidentom Andrejom Kiskom na Štrbskom Plese.

Boj proti terorizmu aj migračná kríza

"Stretnutie generálneho tajomníka OSN s prezidentom republiky je do istej miery najvyššia schôdzka počas jeho návštevy na Slovensku, pretože prišiel práve na pozvanie prezidenta,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Témou diskusií generálneho tajomníka so všetkými slovenskými partnermi bol vklad a názor Slovenska na tie témy, v ktorých sa OSN angažuje a ktoré považuje za dôležité. "To znamená otázka klimatických zmien, otázka udržateľného rozvoja, boja proti terorizmu, migračnej krízy a, samozrejme, aj aktívna účasť Slovenska napríklad v mierových operáciách OSN alebo aktívna úloha Slovenska pri presadzovaní reformy bezpečnostného sektora, čo je veľmi dôležitá agenda OSN,“ vymenoval Stano.

Prezident vyzdvihol dôležitosť OSN v súčasnom svete. "Je v životnom záujme Slovenska, aby sa pravidlá a princípy, na ktorých je OSN založená, dodržiavali, osobitne v čase zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete, vrátane nášho blízkeho susedstva," uviedol Kiska. "Musíme si byť vedomí, že pravidlá, ktorými sa riadime, a rozhodnutia, ktoré prijímame alebo neprijímame, ovplyvňujú ľudské životy po celom svete," zdôraznil Kiska.

Sprevádzal ho Lajčák

Pan Ki-mun počas pobytu vo Vysokých Tatrách navštívil Lomnický štít, historické mesto Levoča, ale aj Spišský hrad. Regiónom Spiša ho od soboty, keď vládnym špeciálom priletel na popradské letisko, sprevádzal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

"Destinácie sme vyberali my, chceli sme, aby videl aj niečo iné ako Bratislavu. Rozhodli sme sa, že ho vezmeme do Vysokých Tatier a okolia, program sme organizovali tak, aby bol spojený aj s jeho agendou. Ráno sme hovorili o klimatických zmenách, následne sa k nám na obed pridal aj minister životného prostredia a hovorili sme o príprave blížiaceho sa summitu o klimatických zmenách v Paríži. Popoludnie bolo zase venované téme UNESCO, takže sme sa rozhodli ho vziať do Levoče a na Spišský hrad,“ zdôvodnil výber destinácií Lajčák.

Navštevoval najprestížnejší inštitút vyššieho vzdelávania

Pan Ki-mun sa narodil 13. júna 1944 v Južnej Kórei, v roľníckej rodine v okrese Umsong, provincia Severný Čchungčchong. Ako 18-ročný študent navštívil v rámci programu organizovaného americkým Červeným krížom Washington. Navštevoval najprestížnejší inštitút vyššieho vzdelávania, Národnú univerzitu v kórejskom Soule, kde v roku 1970 získal akademickú hodnosť v odbore medzinárodných vzťahov.

V roku 1985 na Harvardovej univerzite v USA získal titul v odbore verejná správa. V roku 1970 začal pracovať na juhokórejskom ministerstve zahraničných vecí. Jeho prvým zahraničným pôsobiskom bola India; pracoval aj v Rakúsku, pri OSN a v USA. Bol poradcom pre otázky národnej bezpečnosti dvoch juhokórejských prezidentov a predtým, ako sa v januári 2004 stal juhokórejským ministrom zahraničných vecí, vykonával i ďalšie funkcie.

Slovensko už navštívil

Ako minister zahraničných vecí a neskôr ako vyslanec Soulu pri OSN zohral dôležitú úlohu pri riešení severokórejskej jadrovej krízy. Valné zhromaždenie OSN ho do jeho prvého volebného obdobia na najvyšší post v štruktúrach OSN schválilo 13. októbra 2006 na odporúčanie Bezpečnostnej rady OSN.

Úradu generálneho tajomníka OSN sa Pan Ki-mun ujal 1. januára 2007. Na tomto poste nahradil Kofiho Annana, ktorého druhé funkčné obdobie sa skončilo 31. decembra 2006. Pan Ki-mun bol jednomyseľne potvrdený vo funkcii generálneho tajomníka OSN 21. júna 2011 na ďalšie obdobie až do 31. decembra 2016. Prvýkrát navštívil Pan Ki-mun Slovensko v januári 2008.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok