Jupiterova škvrna sa zmenšuje, spod oblakov presvitá zriedkavý jav
Veľká červená škvrna na Jupiteri sa naďalej zmenšuje a nadobúda čoraz viac kruhový tvar. Potvrdili to najnovšie dve mapy tejto plynnej planéty, ktoré zostavili vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír zo snímok Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu.
Ide o dlhodobý trend
Nové snímky odhalili, že hlavná os Veľkej červenej škvrny je približne o 240 kilometrov kratšia než vlani. Jej zmenšovanie bolo nedávno rýchlejšie než obvykle, no najnovšie pozorovania zodpovedajú dlhodobému trendu.
Farba škvrny je v súčasnosti viac oranžová než červená, pričom jej jadro, ktoré má zvyčajne intenzívnejšie sfarbenie, je menej výrazné než obvykle.
Tvar ovplyvňuje vietor
Takmer celou šírkou škvrny sa tiahne nezvyčajný, nie príliš výrazný pás, ktorého tvar ovplyvňuje vietor s rýchlosťou až 530 kilometrov za hodinu.
Vedci okrem toho na nových snímkach Jupitera identifikovali baroklinickú vlnu, ktorú doteraz zaznamenali iba raz, a to na snímkach, ktoré v roku 1979 spravila sonda Voyager 2. Vedci si myslia, že táto vlna môže vznikať v jasnej vrstve pod oblakmi, pričom viditeľnou sa stáva, iba keď prenikne cez oblaky.
Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov.