Na maďarské hranice posielame vojakov aj policajtov, pomôžu s utečencami
Slovensko vyšle do Maďarska policajtov aj vojakov, ktorí budú pomáhať s hliadkovaním na maďarsko-srbskej hranici. Týmto reagujeme na oficiálnu žiadosť maďarského ministra vnútra o výpomoc.
Medzinárodné hliadky
Policajti odídu do Maďarska 20. októbra. Budú slúžiť 12-hodinové zmeny, následne budú mať 24 hodín voľno. Hliadky budú zložené z najmenej dvoch maďarských policajtov, jedného maďarského vojaka a jedného slovenského policajta. V prípade potreby by mohla mať hliadka i viac členov, pridal by sa k nim český policajt. Komunikovať budú po maďarsky a po anglicky.
Slovenská strana zabezpečí pre našich policajtov výstroj a výzbroj, ako je ručná guľová zbraň, putá, obušok a kaser. Podľa možností budú mať i zariadenia na nočné videnie a autá. Vyslanie policajtov bude zrejme vo forme zahraničnej služobnej cesty, pričom ministerstvo vnútra pre nich navrhuje vreckové vo výške 50 percent stravného, teda 22,50 eur na osobu a deň, čo je na 50 policajtov na mesiac 33 750 eur. Finančné prostriedky pôjdu z rozpočtu ministerstva vnútra na tento rok.
Zabezpečia stravu a ubytovanie
Maďarská strana zabezpečí stravu a ubytovanie. Policajti budú bývať v penzióne alebo v hoteli, kde budú mať stravu najmenej trikrát denne a štvrté jedlo na noc. V ubytovacom zariadení maďarská strana zabezpečí plechové skrine na uloženie služobných zbraní policajtov. Maďarsko zabezpečí takisto pohonné hmoty do služobných áut a prípadné opravy a údržbu motorových vozidiel pri drobných poruchách, ku ktorým by došlo v čase spoločnej vykonávanej operácie.
V nadväznosti na oficiálnu žiadosť maďarského ministra vnútra adresovanú Rakúsku, Poľsku a Česku o výpomoc formou spoločných hliadok z 5. októbra 2015 sa stretli viceprezident PZ SR, riaditelia úradu medzinárodnej policajnej spolupráce a úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ na trilaterálnom rokovaní s maďarskou stranou. Na ňom dohodli podmienky operácie.
Posielame aj vojakov a techniku
Okrem policajtov Slovensko vyšle do Maďarska aj vojakov, oznámil minister obrany Martin Glváč. Počet vojakov minister nespresnil. Rokovania s maďarskou stranou ohľadom zapojenia Slovenska do cvičenia podľa neho totiž ešte neboli ukončené. Spolu s nimi pôjde na juh aj vojenská technika. Slovensko reaguje na konkrétne požiadavky Maďarska, zdôraznil Glváč.
„To, čo vieme poskytnúť a o čom sa momentálne hovorí, je niektorá naša technika: dopravné autá, vysokozdvižné vozíky, bagre, ženijná technika, nejaká spojovacia technika a, samozrejme, účasť vojakov,“ informoval minister.
Vojenské cvičenie Balaton 2015 Maďarsko podľa Glváča iniciovalo v súvislosti s migračnou krízou. Definitívnu podobu slovenského vojenského príspevku má schváliť bezpečnostná rada a vláda na budúci týždeň, pretože ide o cvičenie na území iného štátu.